Adres: 60-142 Poznań ul. Promienista 98

Rejestracja w Klinice Promienistej Poznań

Rozmiar tekstu:
Klinika Promienista Poznań - Prywatny Szpital > Ambulatorium > Dermatologia > Badanie znamion

Ambulatorium

Wyjątkowa oferta

demabrazja

Dermabrazja twarzy 1000zł + osocze wysokopłytkowe (wampirzy lifting) 800zł = 1000 zł Oferta ważna do 29 grudnia! Coraz bliżej Święta […]

Biopsja i USG piersi

Klinika specjalizuje się w nowoczesnej diagnostyce zmian zachodzących w piersi! Biopsja piersi pozwala na precyzyjną diagnostykę zmian zachodzących w piersi. […]

Leczenie na raty w Klinice Promienistej!

leczenie na raty

Nasi pacjenci mają możliwość zapłaty za leczenie w wygodnych ratach. Procedura jest bardzo prosta i zajmuje około 20 minut. Nasi pacjenci […]

Badanie znamion

 

BADAJ   ZNAMIONA

Znamiona barwnikowe tzw. pieprzyki są najczęściej spotykanymi zmianami skórnymi. Mamy je wszyscy. Większość z nich to niewinne zmiany, niestety, na ich bazie może rozwinąć się groźna choroba – rak skóry, tzw. czerniak!

 

Jak bada się znamiona?

Lekarz ogląda je pod specjalnym szkłem powiększającym tzw. dermatoskopem.  Jednak nim pojawisz się u lekarza, bardzo ważne jest samobadanie. Polega ono na „przeszukaniu” całego ciała w celu odnalezienia znamion.

Najbardziej skuteczne sposoby samokontroli znamion to:

  • metoda „brzydkiego kaczątka” – polega na wyszukiwaniu znamion różniących się od pozostałych. Zmiany na skórze u jednej osoby zawsze wyglądają podobnie, jeśli więc pojawi się znamię o zupełnie innej strukturze i kolorze, to należy pokazać je lekarzowi
  • ABCDE to badanie znamion ze zwróceniem uwagi na jego cechy:  

A – asymetria, czyli nieregularny, asymetryczny kształt,

B – nierówny brzeg,

C – kolor znamienia (np. barwa od szarobrązowej do czarnej, nierówny rozkład barwnika),

D – wielkość, czyli zmiana o średnicy powyżej 5 mm,

E – ewolucja, czy w przeciągu trzech miesięcy nastąpiła jakaś zmiana w obrębie dotychczasowych znamion.

 

Niezwykle istotne jest, żeby mapę swoich znamion zrobić jeszcze przed wakacjami. Dla naszego bezpieczeństwa, zanim zaczniemy się opalać wszelkie niepokojące znamiona powinien obejrzeć specjalista. 

Uwaga na słońce!

Intensywna ekspozycja na słońce znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka. – Korzystając ze słońca musimy być bardzo rozsądni! Należy:

  • unikać nadmiernego opalania,
  • nie dopuszczać do poparzeń słonecznych,
  • codziennie, bez względu na pogodę używać kremów z filtrami, w okresie słonecznym wiosna-lato z filtrem 50 SPF

Jakie są negatywne skutki nierozsądnego korzystania z kąpieli słonecznych?

Najbardziej boimy się promieni UVB, bo to właśnie one wywołują poparzenie słoneczne. UVB przenikają przez górną warstwę naskórka i szybko wywołują opaleniznę. Jeżeli dawka tych promieni jest zbyt silna, dochodzi do oparzenia. Skóra musi sobie poradzić z takim uszkodzeniem skóry. Im częściej dochodzi do oparzenia tym uszkodzenia są większe, może efekcie dojść do chronicznych uszkodzeń skóry i raka skóry.

Najnowsze badania naukowe wykazują, że niebezpieczniejsze dla naszej skóry są zdradliwe promienie UVA. Zdradliwe, ponieważ ich działanie jest niewyczuwalne, co więcej jesteśmy poddawani na ich działanie nawet wtedy, gdy myślimy że jesteśmy bezpieczni np. za szybą w samochodzie, czy pracując przy oknie. UVA uszkadza tkankę łączną, przez co skóra traci napięcie – konsekwencją tego jest przedwczesne starzenie i powstanie zmarszczek (fotostarzenie). Wysokie stężenie promieni UVA przyczynia się do rozwoju raka skóry, zatem ponosi częściową winę za zwiększenie jego występowania.

Co nam grozi?

Jest kilka typów nowotworów skóry. Rak podstawnokomórkowy to powoli rozwijająca sięchoroba, która najczęściej pojawia się na skórze wystawianej na słońce. Rak kolczystokomórkowy rozwija się z rogowacenia słonecznego – z drobnych czerwonych, lub brązowych plam, które często rogowacieją na powierzchni (powstają na skórze poddawanej przez dłuższy czas na silną ekspozycję słoneczną). Jednym z najbardziej złośliwych nowotworów jest czerniak. Szczególnie narażone na tę chorobę są osoby, które mają predyspozycje dziedziczne. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa korzystanie z solarium i opalanie bez ochrony UV. Regularnie badać powinny się osoby, które doznały, szczególnie w dzieciństwie, bolesnych oparzeń słonecznych. 

Dlatego wszystkie znamiona, pieprzyki należy regularnie obserwować. 90% przypadków raka skóry wykrytych odpowiednio wcześnie można wyleczyć.

 

 Regularnie badaj skórę u dermatologa!

REJESTRACJA tel. 61 862 20 25

W CHWILI OBECNEJ ZAWIESZONE

 

Druki do pobrania ->