Adres: 60-142 Poznań ul. Promienista 98

Rejestracja w Klinice Promienistej Poznań

Rozmiar tekstu:
Klinika Promienista Poznań - Prywatny Szpital > Ambulatorium > Ginekologia > Nietrzymanie moczu

Ul. Promienista 98

Biopsja i USG piersi

Klinika specjalizuje się w nowoczesnej diagnostyce zmian zachodzących w piersi! Biopsja piersi pozwala na precyzyjną diagnostykę zmian zachodzących w piersi. […]

Leczenie na raty w Klinice Promienistej!

leczenie na raty

Nasi pacjenci mają możliwość zapłaty za leczenie w wygodnych ratach. Procedura jest bardzo prosta i zajmuje około 20 minut. Nasi pacjenci […]

Trycholog w Klinice Promienistej!

trycholog poznan

Klinika Promienista zaprasza osoby, które mają problemy ze skórą głowy oraz z włosami! Trycholog pomaga złagodzić i wyeliminować objawy m.in.: […]

Nietrzymanie moczu

Czym jest nietrzymanie moczu (NTM)?

Nietrzymanie moczu definiuje się jako mimowolny wyciek moczu poprzez cewkę moczową.
NTM (oprócz wad rozwojowych, urazowych i układu nerwowego) dzielimy na:

  • Nietrzymanie moczu wysiłkowe – związane z osłabieniem mięśni dna miednicy mniejszej (mięśnie Kegla) i odruchowym wydalaniem moczu podczas wysiłku (kaszel, śmiech, kichanie, podczas schylania się, dźwigania itd.).
  • Nietrzymanie moczu z parcia (tzw. naglące) – kiedy nawet niewielka ilość moczu w pęcherzu powoduje uczucie parcia na mocz i popuszczanie moczu. Związane najczęściej z niekontrolowanymi skurczami pęcherza moczowego lub nadmierną pobudliwością mięśnia wypieracza, co wynika zwykle z przyczyn neurogennych, czy np. z zespołu pęcherza nadreaktywnego.
  • Nietrzymanie moczu o typie mieszanym – łączące w/w typy.

 

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Ta przypadłość wiąże się często z przebytymi chorobami lub porodami, lecz przyjmowanie, że jest to związane wyłącznie z nimi lub wiekiem pacjenta, jest błędne. Najczęściej NTM dotyczy kobiet po 45 roku życia, szczególnie tych, które rodziły (im więcej porodów, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia NTM).

Powstaniu NTM sprzyjają: dieta bogata w kofeinę, brak ruchu, menopauza, otyłość, czy częste infekcje układu moczowego. Oczywiście, liczne schorzenia (SM, cukrzyca, choroba Alzheimera, stan po udarze mózgu, czy niewydolność krążenia) a także przyjmowanie niektórych leków (moczopędne, antydepresanty) także mogą spowodować NTM u pacjentów obydwu płci.

 

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Leczenie NTM może być nieinwazyjne i inwazyjne. Do pierwszego typu zalicza sie rehabilitację – ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla i farmakoterapię. Drugi rodzaj – interwencja chirurgiczna polega na przywróceniu sprawności tych mięśni lub przede wszystkim podwieszenie szyi pęcherza moczowego.

Zanim podejmie się próbę leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego, najczęściej skalę NTM można zmniejszyć samemu, poprzez ćwiczenia mięśni Kegla (mięśnie dna miednicy mniejszej), które mają kapitalne znaczenie w utrzymaniu moczu. Tonus mięśni Kegla zapewnia prawidłowe funkcje wydalnicze i zapanowanie nad odruchem mikcji.

Podstawowym jednak elementem, który musi być związany z leczeniem NTM jest pozbycie się oporów przed udaniem się do lekarza po pomoc. Najczęściej kobiety w średnim i starszym wieku traktują NTM jako „dopust Boży”, czyli cenę, jaką płaca za macierzyństwo. Nic bardziej błędnego. NTM jest chorobą, którą trzeba i można skutecznie leczyć.

 

Ćwiczenia wspomagające dla wszystkich rodzajów NMT

 

1.  Stań w lekkim rozkroku, delikatnie ugnij kolana, dłonie oprzyj na pośladkach, lekko ściągnij łopatki.
Z wydechem podciągnij do góry i do wewnątrz partie mięśni dolnej części brzucha. Wraz z wdechem rozluźnij mięśnie.

 

 

 

2.  Połóż się na plecach opierając nogi o ścianę ugięte w kolanach pod kątem prostym.
Z wydechem wciskaj w ścianę raz jedną, raz drugą nogę, a następnie obie naraz, delikatnie napinając mięśnie dna miednicy.

 

 

 

3.  Połóż się na plecach. Umieść poduszkę lub złożony ręcznik między kolanami. Stopy leżą na podłodze rozstawione na szerokość bioder. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Robiąc wydech unieś biodra w górę tak, aby tułów i uda tworzyły jedną linię. Unosząc biodra delikatnie ściśnij poduszkę kolanami, podciągając jednocześnie do góry w stronę pępka i do wewnątrz mięśnie dolnej partii brzucha. Robiąc wdech opuść biodra.

 

 

4.  Połóż się na jednym boku. Ugnij nogi w kolanach. Wsuń poduszkę lub złożony ręcznik między kolana. Robiąc wydech delikatnie ściśnij poduszkę kolanami jednocześnie wciągając pępek do środka, jakby przyklejając go do kręgosłupa. Wraz z wdechem rozluźnij mięśnie. Po ukończeniu serii wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.

 

 

5.  W leżeniu na boku, ugnij górną nogę kładąc kolano na poduszce lub złożonym ręczniku leżącym przed tobą na wysokości pasa. Dolną nogę wyprostuj w dal. Ułóż się wygodnie. Z wydechem napinaj mięśnie dna miednicy. Po ukończeniu serii wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.

 

 

6.  Usiądź wygodnie na krześle. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki. Ustaw stopy na podłodze w delikatnym rozkroku. Pochyl prosty tułów do przodu opierając dłonie lub łokcie na udach. Ćwicz mięśnie dolnej partii brzucha jakby wciągając je do środka (wydech) i wypychając na zewnątrz (wdech).