Adres: 60-142 Poznań ul. Promienista 98

Rejestracja w Klinice Promienistej Poznań

Rozmiar tekstu:
Klinika Promienista Poznań - Prywatny Szpital > Ambulatorium > Chirurgia onkologiczna

Ambulatorium

Wyjątkowa oferta

demabrazja

Dermabrazja twarzy 1000zł + osocze wysokopłytkowe (wampirzy lifting) 800zł = 1000 zł Oferta ważna do 29 grudnia! Coraz bliżej Święta […]

Biopsja i USG piersi

Klinika specjalizuje się w nowoczesnej diagnostyce zmian zachodzących w piersi! Biopsja piersi pozwala na precyzyjną diagnostykę zmian zachodzących w piersi. […]

Leczenie na raty w Klinice Promienistej!

leczenie na raty

Nasi pacjenci mają możliwość zapłaty za leczenie w wygodnych ratach. Procedura jest bardzo prosta i zajmuje około 20 minut. Nasi pacjenci […]

Chirurgia onkologiczna

W zdrowych piersiach zdrowy duch

Onkolog Poznań. Rak piersi każdego roku jest powodem ponad 88 tys. zgonów. W Polsce jest główną przyczyną śmierci kobiet przed 65. rokiem życia. Konieczne jest, byśmy uświadomiły sobie, że regularne badania profilaktyczne mogą uratować nam życie.

onkolog poznan

Przeważnie to właśnie przez zbyt późno postawioną diagnozę przegrywamy walkę z chorobą.

Rak piersi w krajach Unii Europejskiej jest diagnozowany co dwie minuty, a co 6 minut jedna z kobiet umiera z tego powodu. W Polsce choroba każdego roku wykrywana jest u ok. 14 tys. pań, a połowa z nich przegrywa walkę. Co czwarta Polka, która zachoruje na nowotwór złośliwy będzie miała właśnie raka piersi. Tym ważniejszy staje się październik – miesiąc walki z rakiem piersi, w którym w szczególny sposób pokazuje się istotę badań profilaktycznych.

Po pierwsze profilaktyka

Różowa wstążeczka, która jest symbolem walki z rakiem piersi, przez cały rok ma przypominać wszystkim kobietom, że nowotworowi można zapobiec, a także o tym, że profilaktyka, wczesne wykrycie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia umożliwia nawet całkowity powrót do zdrowia.

Co ważne, im stopień rozwoju nowotworu jest wyższy, tym trudniej go zwalczyć. Rak przez cały czas się rozwija. W początkowym stadium nie powoduje przerzutów i można stosunkowo najłatwiej się go pozbyć. Wraz z upływem czasu zaczyna naciekać na okoliczne tkanki, daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów, a szansa na pełne wyleczenie maleje.

O czym nie możemy zapominać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo? – Niezwykle ważne jest, byśmy jak najwcześniej wyrobiły sobie nawyk samobadania piersi i wykonywały je co miesiąc, ok. 2-3 dni po miesiączce. Panie po 40. roku życia powinny pamiętać o mammografii co dwa lata, z kolei po pięćdziesiątce – raz w roku. Natomiast młodsze kobiety muszą regularnie wykonywać USG – mówi dr n. med. Natalia Fischer z poznańskiej Kliniki Promienistej. Ultrasonografii należy poddawać się już od około 20. roku życia. Ważne jest także badanie palpacyjne przeprowadzane przez lekarza podczas każdej konsultacji ginekologicznej.

Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego też tak ważne są regularne kontrole. Niektóre guzy wyczuwane są jako twarde zgrubienia o nierównym brzegu, inne natomiast są miękkie i okrągłe. – Najistotniejsze jest to, by nie ignorować nawet najdrobniejszych, niepokojących zmian w wyglądzie piersi. Naszą uwagę, poza wyczuwalnymi guzkami w obrębie piersi i pach, powinny zwrócić: zaciągnięcie brodawki, opuchlizna piersi, ich ból oraz tkliwość, upławy oraz zaczerwienienia skóry – komentuje dr n. med. Zofia Mikołajewska-Fischer z Kliniki Promienistej.

 

Badaj znamiona

onkolog poznan

Znamiona barwnikowe tzw. pieprzyki są najczęściej spotykanymi zmianami skórnymi. Mamy je wszyscy. Większość z nich to niewinne zmiany, niestety, na ich bazie może rozwinąć się groźna choroba – rak skóry, tzw. czerniak!

Jak bada się znamiona?

Lekarz ogląda je pod specjalnym szkłem powiększającym tzw. dermatoskopem.  Jednak nim pojawisz się u lekarza, bardzo ważne jest samobadanie. Polega ono na „przeszukaniu” całego ciała w celu odnalezienia znamion.

Najbardziej skuteczne sposoby samokontroli znamion to:

  • metoda „brzydkiego kaczątka” – polega na wyszukiwaniu znamion różniących się od pozostałych. Zmiany na skórze u jednej osoby zawsze wyglądają podobnie, jeśli więc pojawi się znamię o zupełnie innej strukturze i kolorze, to należy pokazać je lekarzowi
  • ABCDE to badanie znamion ze zwróceniem uwagi na jego cechy:  

A – asymetria, czyli nieregularny, asymetryczny kształt,

B – nierówny brzeg,

C – kolor znamienia (np. barwa od szarobrązowej do czarnej, nierówny rozkład barwnika),

D – wielkość, czyli zmiana o średnicy powyżej 5 mm,

E – ewolucja, czy w przeciągu trzech miesięcy nastąpiła jakaś zmiana w obrębie dotychczasowych znamion.

 Regularnie badaj skórę u dermatologa!

źródło

REJESTRACJA tel. 61 862 20 25

Onkolog Poznań:

W CHWILI OBECNEJ ZAWIESZONE

Druki do pobrania ->