Cholera

drugs-22237_960_720Cholera jest to ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej Gram-ujemną bakterią – szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae).   Okres wylęgania cholery jest bardzo krótki i trwa od kilkunastu godzin do 5 dni.

  Objawy

Okres wylęgania cholery jest bardzo krótki i trwa od kilkunastu godzin do 5 dni. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, forma łagodna charakteryzuje się w początkowym okresie biegunką, wymiotami, zwykle bez gorączki i bólu brzucha. Stolec ma charakterystyczny wygląd – przypomina wodę po płukaniu ryżu i charakteryzuje się swoistym słodkawym zapachem.

Natomiast w ciężkich przypadkach objawia się obfitą, wodnistą biegunką z nudnościami i wymiotami, prowadzącą do odwodnienia. W ciężkich przypadkach odwodnienie to może prowadzić do śmierci, na skutek zaburzeń krążenia.

 Profilaktyka

Działania prewencyjne przeciwko cholerze polegają przede wszystkim na:

  • poprawie warunków sanitarnych oraz zabezpieczaniu zbiorników wodnych. Będąc w kraju egzotycznym należy szczególnie dbać o higienę oraz koniecznie każdorazowo myć ręce po skorzystaniu z toalety.  Warto kierować się zasadą: ugotuj, obierz lub zapomnij o zjedzeniu posiłku.
  • szczepieniu przeciwko cholerze.

 

REJESTRACJA tel. 61 862 20 25

Kwestionariusz przesiewowego wywiadu przed szczepieniem