Dur brzuszny

syringe-30012_960_720Dur brzuszny to ogólnoustrojowa choroba zakaźna. Wywołują ją gram-ujemne pałeczki z rodzaju Salmonella typhi. Zarazić się nią można teoretycznie na całym świecie.

Oprócz zwykłego duru brzusznego istnieje ryzyko zarażenia się pałeczkami paradurów A, B, C.

 Zarażenie:

Najczęściej bakterie z rodzaju Salmonella typhi rozchodzą się za pośrednictwem:

  • owadów
  • zanieczyszczonej wody (zwłaszcza z naturalnych cieków i zbiorników wodnych na terenach endemicznych choroby)
  • zakażonych produktów spożywczych (głównie produkty przemysłu mleczarskiego, owoce, warzywa i mięso)
  • nosicieli lub chorych po bezpośrednim kontakcie z nimi.

Objawy:

Okres wylęgania się bakterii duru brzusznego wynosi od 10 do 14 dni. Początkowo u chorego pojawia się lekka gorączka. Niedługo później dochodzą do tego bóle głowy, ogólne pogorszenie samopoczucia, osłabienia i utrata łaknienia. Powiększona może być wątroba, śledziona i węzły chłonne. Po około 6 dniach gorączka stabilizuje się na poziomie  39 – 40 °C, a po 10 na klatce piersiowej i brzucho pojawiają się bladoróżowe plamki (wysypka) zwane różyczką durową. Znika ona w kilka dni później. Pozostawia jednak na skórze drobne przebarwienia. Po około 4 tygodniach dur brzuszny zaczyna ustępować.

Powikłania:

Najgroźniejszym powikłaniem duru brzusznego jest perforacja jelita i jego niedrożność. Rzadziej spotykane są zapalenia nerek, płuc, pęcherzyka żółciowego lub opon mózgowych.

 Rozpoznanie i leczenie:

Rozpoznania choroby można dokonać na podstawie badania krwi (wykonanego w pierwszym tygodniu choroby) lub badania moczu, stolca i plwociny. Po wyizolowaniu bakterii Salmonella typhi ma się pewność wystąpienia duru brzusznego. Diagnozę w kierunku duru może potwierdzić dodatkowo występowanie małopłytkowości, leukopenii lub niedokrwistości. W trakcie leczenia stosuje się odpowiednie antybiotyki oraz płyny, pozwalające uzupełniać wodę i elektrolity w ciele chorego.

Profilaktyka:

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed durem brzusznym należy połączyć dwa sposoby profilaktyki:

  • szczepienia – Skuteczność działania szczepionki to około 90 proc.  – dla jednoskładnikowej TYPHIM, której efekt utrzymuje się przez około trzy lata
  • przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza podczas przygotowywania, jak również spożywania posiłków. Bakterie wywołujące chorobę są wrażliwe na promienie słoneczne, temperaturę wyższą niż 60 °C i środki odkażające. Dodatkowo jeśli unika się picia nieprzygotowanej wody (i ogólnie nie pochodzącej z firmowo zapieczętowanych butelek), jedzenia niewyparzonych warzyw i owoców oraz myje się ręce za każdym razem przed jedzeniem

 

REJESTRACJA tel. 61 862 20 25

Kwestionariusz przesiewowego wywiadu przed szczepieniem