Żółta febra (żółta gorączka)

Streptococcus vaccineŻółta gorączka (żółta febra) jest chorobą wywoływaną przez wirusa należącego do grupy tzw. flaviwirusów. Infekcja może przebiegać pod różnymi postaciami klinicznymi – od łagodnych objawów do ciężkiej choroby, kończącej się śmiercią.

Rozpowszechniona jest głównie w środowisku dziko żyjących zwierząt, takich jak małpy, w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Afryki. Przenoszą ją komary.

  Objawy

Po kilkudniowym okresie wylęgania choroba objawia się gorączką, bólami mięśni i ogólnym osłabieniem, kolejnymi symptomami mogą być żółtaczka, skaza krwotoczna z towarzyszącymi jej krwawymi wymiotami oraz zapaść. Przebieg może być jednak łagodny. W takim przypadku po 5-6 dniach objawy chorobowe samoistnie ustępują.

Wirus żółtej gorączki doprowadza do ciężkich uszkodzeń narządów, w szczególności wątroby oraz naczyń włosowatych (np. nerek).

  Leczenie

Nie odkryto jak dotąd odpowiedniego lekarstwa przeciw żółtej gorączce. Leczenie polega wyłącznie na łagodzeniu objawów choroby. O ile zachorowania są stosunkowo rzadkie, to jednak, przy współczesnej, szeroko rozpowszechnionej turystyce nie sposób wykluczyć możliwości zakażenia. Przebycie żółtej gorączki pozostawia trwałą odporność.

 

   Profilaktyka

Szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest obecnie, jako jedyne, objęte regulacjami określanymi przez  Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne. 

U podróżujących szczepienie przeciwko tej chorobie jest:

  •  zalecane dla udających się w rejony zagrożone zakażeniem wirusa żółtej gorączki, niezależnie od tego czy są one objęte obowiązkiem szczepień
  • obowiązkowe dla wszystkich podróżnych, przybywających do kilkunastu krajów Afryki i Ameryki Południowej, o ile nie występują przeciwwskazania do podania szczepionki
  • obowiązkowe dla osób, opuszczających rejony występowania żółtej gorączki i przybywających do niektórych krajów potencjalnie zagrożonych transmisją wirusa żółtej febry; takie wymagania dotyczą podróżnych przekraczających granice państwowe na terytorium Afryki i Ameryki Południowej lub Środkowej, a także udających się z tych regionów do krajów położonych w tropikalnej części Azji oraz do Australii.

 

REJESTRACJA tel. 61 862 20 25

Kwestionariusz przesiewowego wywiadu przed szczepieniem