Kiedy marszczymy brwi, uśmiechamy się lub śmiejemy wtedy następuje skurcz mięśni twarzy i powstają fałdy skórne tworzące dynamiczne zmarszczki i linie tak jak „kurze łapki”, zmarszczki czołowe lub między brwiami linie zmartwienia tzw. mars. Z czasem te dynamiczne zmarszczki i linie pogłębiają się i pozostają na stałe.

Zmarszczki

Proste leczenie toksyną botulinową może skutecznie wygładzić linie mimiki twarzy i przywrócić jej młodość i świeżość. Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej.

Czym jest BOTOX?

BOTOX jest naturalnym, oczyszczonym białkiem, które powoduje relaksację mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek, pojawiających się w trakcie procesu starzenia. Preparat powoduje odprężenie i zrelaksowanie mięśni twarzy, dzięki czemu pacjenci uzyskują naturalny wygląd.

Jak działa BOTOX i jak przebiega zabieg?

Niewielka ilość preparatu jest wstrzykiwana w określone mięśnie twarzy, gdzie następnie hamowane są impulsy nerwowe, które powodują skurcz tych właśnie mięśni. ponieważ mięśnie są odprężone – zmarszczki w tej okolicy po prostu nie powstają.

Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara.

Czy leczenie jest bezpieczne?

Lek ten posiada bardzo dobry profil bezpieczeństwa. Od ponad 10 lat preparat jest stosowany w medycynie estetycznej, a od ponad 20 lat w neurologii oraz okulistyce. Działania niepożądane, o ile występują, są zwykle łagodne lub umiarkowane i mają najczęściej odwracalny charakter. Lek stosuje się nawet u dwuletnich dzieci cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce.
Istnieją jednak przeciwwskazania do zastosowania zabiegu:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
 • miejscowe infekcje skóry
 • ciąża, okres laktacji
 • zaburzenia krzepnięcia
 • stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna)

Jak długo utrzymuje się efekt leczenia?

Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca.

Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jej skóra na tym skorzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta.

Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania BOTOXU, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki” skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania BOTOXU i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku.

Postępowanie po zabiegu

 • w ciągu 0,5-1 godz. ograniczyć dotykanie miejsca podania
 • unikać masażu w miejscach wstrzyknięć
 • w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy
 • przez 24 godz. unikać latania samolotem
 • przez 3 dni unikać solarium

REJESTRACJA tel. 61 862 20 25