To oferta skierowana dla pań spodziewających się dziecka.

Ćwiczenia dobrane są specjalnie do potrzeb kobiet w tym szczególnym okresie, jakim jest ciąża i połóg i nakierowane są przede wszystkim na poprawę ogólnej sprawności oraz elastyczności mięśni. Kluczowym ich elementem są ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mięśni dna miednicy, ćwiczenia modelujące uda i pośladki oraz ćwiczenia kręgosłupa, szczególnie lędźwiowego.

Warunkiem uczestniczenia w ćwiczeniach dla kobiet w ciąży jest pisemne oświadczenie lekarza ginekologa prowadzącego ciążę o braku przeciwwskazań

Okres ciąży jest dla kobiety ważnym okresem. Przyszła mama często zmienia wiele swoich nawyków. Rezygnuje z niezdrowych potraw czy używek, stara się unikać stresu, więcej czasu poświęcać na wypoczynek, unikać przeziębień i leków. Wszystko z myślą o rozwijającym się w jej łonie nowym życiu. Bardzo ważnym czynnikiem w tym okresie, potrzebnym dla prawidłowego rozwoju dziecka, jak i samopoczucia mamy, jest ruch. Nieprawdą jest, że wysiłek fizyczny szkodzi ciąży, wręcz przeciwnie – pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo, odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą hamować bądź zapobiegać wielu przykrym dolegliwościom jak bóle kręgosłupa czy skurcze łydek oraz pozwolić na lepsze dotlenienie płodu. Sprawna fizycznie przyszła mama jest również lepiej przygotowana na poród, który stanowi ogromny wysiłek fizyczny, angażujący całe ciało. Dla tego tak ważne jest utrzymanie dobrego krążenia, natlenienia, siły i elastyczności mięśni. Nie należy pomijać aspektu psychicznego – ćwiczenia przynoszą wiele satysfakcji i radości i zmniejszają  napięcie związane ze stresem.

 

Opis zabiegów

 

 1. Rehabilitacja okołoporodowa
 2. Rehabilitacja po mastektomii i w zaburzeniach krążenia limfy
 3. Rehabilitacja okołooperacyjna
 4. Terapia blizny
 5. Profilaktyka i terapia nietrzymania moczu
 6. Rehabilitacja noworodków i niemowląt
 7. Nauka chustonoszenia i masażu Shantala

 

 1. Rehabilitacja okołoporodowa

Gimnastyka

 • w ciąży – ćwiczenia wpływające na poprawę układu krążenia, układu oddechowego oraz wzmacniające narząd ruchu kobiety i zwiększające wydolność fizyczną. Ćwiczenia angażujące kończyny dolne, kończyny górne – bezpieczne dla mamy i dziecka, ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie pośladków – odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała, ćwiczenia mięśni dna miednicy. Ćwiczenia rozciągające. Trening w ciąży stanowi przygotowanie do wysiłku, jakim jest poród, a także pozwala szybciej wrócić do formy.
 • w połogu – stopniowe wzmacnianie ciała po okresie ciąży i porodu. Początek angażowania do pracy mięśni brzucha i tułowia pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. W zakres treningu wchodzą również ćwiczenia mięśni dna miednicy.
 • po okresie połogu – ćwiczenia intensywniej angażujące całe ciało, jednakże nastawione głównie na budowanie stabilizacji centralnej w obrębie tułowia. Ćwiczenia pozwalające mamie bez szkody na własnym zdrowiu wrócić do sylwetki sprzed ciąży.

Ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe w ciąży – ćwiczenia oddechowe oraz nauka relaksacji, nauka oddychania podczas porodu, nauka rozluźniania mięśni dna miednicy.

Masaże lecznicze i relaksacyjne – stosowane są wyłącznie wybrane, bezpieczne dla kobiet w ciąży techniki masażu. Masaż leczniczy stosowany w ciąży fizjologicznej przynosi wiele korzyści: zmniejsza ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, zmniejsza napięcie mięśni w obrębie karku, poprawia ukrwienie i odżywienie skóry (zapobieganie rozstępom).


Kinesiotaping w ciąży i okresie laktacji
– kinesiotaping jest jednym z elementów terapii zespołów bólowych. Wykorzystywany najczęściej w bólach odcinka lędźwiowego kręgosłupa, spojenia łonowego, w nawale pokarmu. Plastry naklejane są najczęściej w okolicy kości krzyżowej, odcinka lędźwiowego kręgosłupa, spojenia łonowego, brzucha, a także piersi. Dzięki odpowiedniej aplikacji plastry wspomagają pracę mięśni, umożliwiają normalizowanie napięcia mięśniowego, usprawniają krążenia krwi i chłonki, ograniczają stan zapalny i zastoje tkankowe, niwelują dolegliwości bólowe danych okolic ciała. Również wykorzystywane w pracy przy rozejściu mięśnia prostego brzucha w okolicy kresy białej.

Terapia rozejścia/rozstępu mięśnia prostego brzucha –  Po ciąży (zarówno zakończonej porodem fizjologicznym, jak i cesarskim cięciem) dochodzi niekiedy do rozejścia się kresy białej. Nie zawsze następuje samoczynne zamknięcie się rozstępu i tym samym powstaje przerwa między pasmami mięśnia prostego brzucha. Terapia ukierunkowana jest na naukę bezpiecznego aktywizowania mięśni brzucha podczas codziennych czynności. Stosuje się odpowiednio dobrane ćwiczenia, wspomagane kinesiotapingiem.

 1. Rehabilitacja po mastektomii i w zaburzeniach krążenia limfy

Rehabilitacja po mastektomii – ćwiczenia specjalnie dostosowane dla kobiet po mastektomii, mające na celu utrzymanie prawidłowych zakresów ruchu, odpowiedniej siły mięśniowej, ćwiczenia przeciwobrzękowe.

Drenaż limfatyczny – masaż wykonywany w przypadku zaburzeń układu limfatycznego. Ma na celu odprowadzenie chłonki i zmniejszenie obrzęku kończyny. Manualna praca terapeuty w przypadku redukcji obrzęku działa przeciwbólowo, przyspiesza proces gojenia, zwiększa ruchomość w stawie, poprawia sprawność układu limfatycznego. Stosowany najczęściej u kobiet po mastektomii, a także w przypadku obrzęków pooperacyjnych czy pourazowych.

 1. Rehabilitacja okołooperacyjna

Ćwiczenia / usprawnianie po zabiegach ginekologicznych – ćwiczenia dla kobiet po zabiegach mastektomii lub innych zabiegach z obszaru uroginekologicznego. Praca z terapeutą umożliwi m.in. powrót do pełnego zakresu ruchu oraz wzrost siły mięśniowej po okresie operacyjnym. Korygowanie nawyków toaletowych.

 1. Terapia blizny

Terapia blizny pooperacyjnej – praca z blizną po cesarskim cięciu, zabiegach ginekologicznych,
po mastektomii, praca ze zrostami, praca nad elastycznością tkanek w obrębie samego nacięcia, jak również uwalnianie restrykcji na jej przebiegu. Blizna, która nie została prawidłowo poprowadzona po okresie wygojenia może powodować zrosty, które w konsekwencji ograniczają zakres ruchu w tkankach. Te z kolei moją rzutować na dolegliwości bólowe innych struktur w naszym organizmie, dlatego tak ważna jest terapia blizny pooperacyjnej. Praca z blizną poprawia również jej estetykę.

 1. Profilaktyka i terapia nietrzymania moczu

Profilaktyka i niwelowanie  dysfunkcji mięśni dna miednicy (zarówno w ciąży, jak i po porodzie) – wzmocnienie mięśni dna miednicy, korygowanie nawyków toaletowych. Systematyczny trening mięśni dna miednicy stanowi leczenie zachowawcze w wysiłkowym nie trzymaniu moczu, zapobiega obniżaniu się narządów rodnych, nie trzymaniu gazów oraz wspomaga funkcje seksualne.

 1. Rehabilitacja noworodków i niemowląt

Rehabilitacja i edukacja w zakresie pielęgnacji i stymulowania prawidłowego rozwoju dzieci –  terapia dzieci       z obciążonym wywiadem okołoporodowym, urodzonych przedwcześnie, ze wzmożonym oraz obniżonym napięciem mięśniowym, z asymetrią ułożeniową, z brakiem kontroli głowy po 3 miesiącu życia, z zaburzeniem rozwoju ruchowego, z deformacją ułożeniową stóp (stopa koślawa, szpotawa, końsko – szpotawa).

 1. Nauka chustonoszenia i masażu Shantala

Nauka chustonoszenia  – można ją rozpocząć już w okresie połogu o ile mama i dziecko są na to gotowi. W nauce chustonoszenia zwracam szczególną uwagę na prawidłową pozycję oraz bezpieczeństwo dziecka w chuście, mając na względzie ewentualne dolegliwości ze strony organizmu mamy czy też dziecka. Nie trzeba mieć swojej chusty, żeby taką naukę rozpocząć.

Nauka masażu Shantala – fizjoterapeuta nigdy nie masuje dziecka; pokazuje kolejne ruchy na lalce a rodzic wykonuje je bezpośrednio na dziecku. Omawiana jest nie tylko sama technika masażu, ale również wskazania         i przeciwwskazania do masażu oraz warunki jakich należy przestrzegać, żeby masaż przyniósł pożądane efekty.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży Poznań

-> informator – rehabilitacja