Endometrioza jest to choroba polegająca na ektopowym występowaniu błony śluzowej macicy  w innym miejscu niż w jamie macicy. Jednym z  takich miejsc może być blizna cięcia cesarskiego. Zmiany te manifestują się  bolesnymi, guzkowatymi,  zgrubieniami w ranie pooperacyjnej. Wielkość tych zmian oraz ich bolesność zmienia się zależnie od fazy cyklu miesięcznego. Leczenie choroby polega na chirurgicznym wycięciu zmiany zlokalizowanej w bliźnie i następnie na wykonaniu ponownego zeszycia powłok jamy brzusznej.

Po przebytych operacjach chirurgicznych, cięciu cesarskim, laparotomiach pozostają  blizny. Często jednak w wyniku odczynów zapalnych powstają nieestetyczne zaciągnięcia  i stwardnienia, które powodują istotny defekt kosmetyczny. Zabieg zwykle polega na wycięciu starej blizny, uwolnieniu tkanek bliznowatych i ponownym zeszyciu tkanek uzyskując efekt zadowalający dla pacjentki.

Zabiegi wykonywane jest w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym. Pacjentka  pozostaje 1 dobę po zabiegu. Powrót do sprawności fizycznej następuje po ok. 7-10 dniach. Jednak przez okres ok 4 tygodni zalecany jest opatrunek (bielizna uciskowa) w miejscu korekcji.

NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.