Badanie moczu jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w laboratoriach na całym świecie. Obejmuje ono ocenę cech fizycznych, chemicznych i badanie elementów tak zwanego osadu moczu.

 

 • BADANIE OGÓLNE MOCZU:
 1. Do badań rutynowych należy oddać pierwszy mocz poranny („po nocy”) do pojemnika jednorazowego użytku (dostępny w aptece). Pojemnik należy dokładnie podpisać (imię i nazwisko oraz data urodzenia).
 2. Przed oddaniem moczu należy umyć ręce, a następnie okolice krocza i zewnętrzne narządy moczowo – płciowe.
 3. Pierwszą porcje moczu należy odrzucić (oddać do toalety), a następny środkowy strumień, nie przerywając oddawania moczu, oddać do uprzednio przygotowanego pojemnika. Zbiera się około 50-100 ml moczu.
 4. Następnie należy pojemnik szczelnie zamknąć.
 5. Mocz dostarczyć jak najszybciej do laboratorium, najlepiej w ciągu 1 godziny od pobrania.
 • MOCZ DO BADANIA MIKROBIOLOGICZNEGO (POSIEW MOCZU):
 1. Do badań należy oddać mocz poranny do jałowego pojemnika jednorazowego użytku (dostępny w aptece). Pojemnik należy dokładnie podpisać (imię i nazwisko oraz data urodzenia).
 2. Przed oddaniem moczu należy umyć ręce i wytrzeć jednorazowym ręcznikiem.
 3. Umyć okolicę ujścia cewki moczowej: Kobiety – okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, Mężczyźni – żołądź po odsunięciu napletka. Nie wycierać.
 4. Otworzyć jałowy pojemnik nie dotykając jego brzegów i wewnętrznych powierzchni.
 5. Rozpocząć oddawanie moczu do toalety i nie przerywając, podstawić pod strumień moczu pojemnik. Zebrać ok. 50 ml moczu, pojemnik zakręcić.
 6. Mocz należy dostarczyć do laboratorium jak najszybciej, do tego czasu przechowywać w lodówce.
 7. Nieprzestrzeganie zasad pobierania, przechowywania i transportu moczu na posiew może spowodować jego zanieczyszczenie, w konsekwencji nieprawidłowe leczenie lub konieczność powtórnego badania.

 

UWAGA:

MOCZ na badanie ogólne moczu i posiew moczu dostarczać w ODDZIELNYCH POJEMNIKACH.

Do Laboratorium NIE WOLNO PRZYNOSIĆ MOCZU W POJEMNIKACH ZASTĘPCZYCH (po kremach, dżemach, lekach, sokach, itp.)!