Adres: 60-142 Poznań ul. Promienista 98

Rejestracja w Klinice Promienistej Poznań

Rozmiar tekstu:
Klinika Promienista Poznań - Prywatny Szpital > Ambulatorium > Ginekologia > Antykoncepcja > Implant antykoncepcyjny IMPLANON

Ul. Promienista 98

Osocze bogatopłytkowe naprawia urazy ortopedyczne!

ortopeda

Osocze bogatopłytkowe jest podstawowym składnikiem elementów naturalnego procesu obrony i regeneracji organizmu przy wszelkich urazach. Jak wygląda zabieg ostrzykiwania osoczem […]

Badania USG

W związku z dużym zainteresowanie badaniami USG przypominamy, że w ofercie naszej kliniki znajdą Państwo: – USG jamy brzusznej – […]

Bony podarunkowe na Święta!

klinika promienista bon

Zadbaj o zdrowie i dobre samopoczucie swoich bliskich. Podaruj im bon podarunkowy na Święta! Zapraszamy do skorzystania z wyjątkowej oferty […]

Implant antykoncepcyjny IMPLANON

      Implanty są idealną metodą dla aktywnych seksualnie kobiet, potrzebujących stałej, długotrwałej i skutecznej metody antykoncepcyjnej, które decyzję o dziecku chcą odroczyć na 2-3 lata lub zapominają o codziennym przyjmowaniu tabletek, lub u których przy przyjmowaniu DTA wystąpiły działania niepożądane związane z estrogenami.

Na polskim rynku z implantów dostępny jest jedynie IMPLANON, który wszczepia się na okres 3 lat.

          Implanty zawierają powoli uwalniający się progestagen, wszczepiane są pod skórę w górnej części ramienia, ręki niedominującej. Implant uwalnia hormon, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się do krwi, a następnie zostaje rozprowadzony po całym organizmie. Czas działania implantów wynosi do 3lat. Implant można założyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jeśli uprzednio wykluczyło się ciążę. Można również usunąć go w dowolnym momencie. Ochrona antykoncepcyjna istnieje od momentu wszczepienia implantu, jeżeli ten zostaje wszczepiony w ciągu pierwszych siedmiu dni cyklu menstruacyjnego, natomiast gdy implant zostaje wszczepiony w innym terminie należy przez 3 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Implanty działają na trzy sposoby:

 • hamują owulacje (progestagen hamuje niezbędny do jajeczkowania wyrzut lutropiny),
 • zagęszczają śluz szyjkowy, który tworzy nieprzepuszczalną dla plemników barierę
 • hamują cykliczne dojrzewanie endometrium (prowadzące do jego zaniku), które uniemożliwia implantację zarodka, gdyby doszło jednak do zapłodnienia.

W związku z tym, że implanty zawierają jedynie progestagen mogą być stosowane u kobiet, u których występują przeciwwskazania do przyjmowania estrogenów. Implanty są również odpowiednią metodą dla kobiet karmiących piersią, progestageny zawarte w implancie nie wpływają na ilość i jakość pokarmu, nie wpływają również na rozwój dziecka. Implant można wszczepić zaraz po porodzie.

Implanon składa się z pojedynczego, elastycznego pręcika o długości 4 cm i średnicy 2 mm. Implanon hamuje jajeczkowanie przez 2,5 roku i zapewnia ochronę antykoncepcyjną przynajmniej przez 3 lata. W przypadku Implanonu masa ciała nie wpływa na stężenie hormonu, implant ten jest odpowiednim środkiem antykoncepcyjnym dla osób otyłych.

Działania niepożądane:

 • nieregularne krwawienia, zwłaszcza w pierwszym roku stosowania,
 • bóle głowy,
 • trądzik,
 • tkliwość piersi,
 • nadmierna pigmentacja skóry nad implantem,
 • uczucie niepokoju,
 • mlekotok.

Implanty nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak zakażenie wirusem opryszczki, ludzkim wirusem brodawczaka, HIV, rzeżączką, chlamydiozą.

Bezwzględne przeciwwskazania do stosowania implantów:

 • zakrzepowe zapalenie żył lub żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻChZZ);
 • Ostra choroba wątroby;
 • guzy wątroby (niezłośliwe i złośliwe);
 • rak sutka lub jego podejrzenie;
 • krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie;
 • ciężka nadwrażliwość na którykolwiek składnik implantu.

Bardzo szybko po odstawieniu metody (implant można usunąć w dowolnym momencie) następuje powrót płodności. Czas stosowania implantu nie wpływa również na liczbę ciąż i ich przebieg.

Metoda jest bardzo skuteczna, wskaźnik Pearla wynosi 0,01 – 0,06.

Film instruktażowy ->https://www.youtube.com/watch?v=ug7q_1RUMio