Badania dowodzą, że rak sutka jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet.

W praktyce okazuje się, ze 80 % z nich jest wykrywanych przez same kobiety.

Każda kobieta po ukończeniu 20-tego roku życia do późnej starości powinna regularnie badać swoje piersi.

Nie bój się – badaj się sama!

Raz w miesiącu 2 lub 3 dni po menstruacji, a jęśli już nie miesiączkujesz to w łatwym do zapamiętania dniu poświęć sobie kilka minut.

Samobadanie możesz przeprowadzić w pozycji stojącej lub leżącej.

1. Stań przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała i dokładnie obejrzyj piersi. Zobacz czy są symetryczne, na tej samej wysokości, czy nie są powiększone, np. czy jedna pierś nie jest mniejsza.

2. Następnie obejrzyj piersi z rękami uniesionymi ku górze. Przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, skora na nich jest przebarwiona, napięta, nie marszczy się.

3. Oprzyj dłonie mocno na biodrach. Znów popatrz czy piersi mają taki sam kształt i wielkość, czy są symetryczne, nie zmieniły wyglądu. Sprawdź czy brodawki sutkowe nie są wyciągnięte.

4. Prawą dłoń oprzyj o tył głowy, lewą dłonią badaj pierś prawą. Badając pierś staraj się palce trzymać płasko, lekko naciskaj, zataczaj koła posuwając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wykonując ruchem spiralnym coraz węższe kręgi i kierując się ku brodawce. W trakcie tego badania zwróć uwagę na ewentualne stwardnienia lub guzki, które spoistością różnią się od otoczenia.


5. Ściśnij brodawkę sutkową kciukiem i palcem wskazującym sprawdzając czy nie wydobywa się z niej wydzielina.

 

6. Następnie zbadaj pierś lewą według powyższego schematu.

7. Połóż się na wznak, podpierając poduszką lewy bark. Lewą rękę podłóż pod głowę, a prawą dłonią badaj lewą pierś. Badając pierś staraj się palce trzymać płasko, lekko naciskaj, zataczaj koła posuwając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wykonując ruchem spiralnym coraz węższe kręgi i kierując się ku brodawce. W trakcie tego badania zwróć uwagę na ewentualne stwardnienia lub guzki, które spoistością różnią się od otoczenia.

Teraz w pozycji leżącej na wznak, ułóż lewą rękę wzdłuż ciała, a prawą dłonią zbadaj lewą pachę. Następnie wykonaj badanie pachy prawej w odwrotnym ułożeniu. Zwróć uwagę na występowanie podejrzanych grudek (powiększonych węzłów chłonnych) w dole pachowym.

 

 

Zgłoś się do lekarza jeśli:

– pierś ma zmieniony kształt

– na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru

– brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie

– z brodawki wydobywa się wydzielina

– wyczuwasz guzek lub stwardnienie w piersi

– czujesz grudki pod pachą.