Adres: 60-142 Poznań ul. Promienista 98

Rejestracja w Klinice Promienistej Poznań

Rozmiar tekstu:
Klinika Promienista Poznań - Prywatny Szpital > Ambulatorium > Ginekologia > Badanie piersi – samokontrola

Ul. Promienista 98

Osocze bogatopłytkowe naprawia urazy ortopedyczne!

ortopeda

Osocze bogatopłytkowe jest podstawowym składnikiem elementów naturalnego procesu obrony i regeneracji organizmu przy wszelkich urazach. Jak wygląda zabieg ostrzykiwania osoczem […]

Badania USG

W związku z dużym zainteresowanie badaniami USG przypominamy, że w ofercie naszej kliniki znajdą Państwo: – USG jamy brzusznej – […]

Bony podarunkowe na Święta!

klinika promienista bon

Zadbaj o zdrowie i dobre samopoczucie swoich bliskich. Podaruj im bon podarunkowy na Święta! Zapraszamy do skorzystania z wyjątkowej oferty […]

Badanie piersi – samokontrola

Badania dowodzą, że rak sutka jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet.

W praktyce okazuje się, ze 80 % z nich jest wykrywanych przez same kobiety.

Każda kobieta po ukończeniu 20-tego roku życia do późnej starości powinna regularnie badać swoje piersi.

Nie bój się – badaj się sama!

Raz w miesiącu 2 lub 3 dni po menstruacji, a jęśli już nie miesiączkujesz to w łatwym do zapamiętania dniu poświęć sobie kilka minut.

Samobadanie możesz przeprowadzić w pozycji stojącej lub leżącej.

1. Stań przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała i dokładnie obejrzyj piersi. Zobacz czy są symetryczne, na tej samej wysokości, czy nie są powiększone, np. czy jedna pierś nie jest mniejsza.

2. Następnie obejrzyj piersi z rękami uniesionymi ku górze. Przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, skora na nich jest przebarwiona, napięta, nie marszczy się.

3. Oprzyj dłonie mocno na biodrach. Znów popatrz czy piersi mają taki sam kształt i wielkość, czy są symetryczne, nie zmieniły wyglądu. Sprawdź czy brodawki sutkowe nie są wyciągnięte.

4. Prawą dłoń oprzyj o tył głowy, lewą dłonią badaj pierś prawą. Badając pierś staraj się palce trzymać płasko, lekko naciskaj, zataczaj koła posuwając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wykonując ruchem spiralnym coraz węższe kręgi i kierując się ku brodawce. W trakcie tego badania zwróć uwagę na ewentualne stwardnienia lub guzki, które spoistością różnią się od otoczenia.


5. Ściśnij brodawkę sutkową kciukiem i palcem wskazującym sprawdzając czy nie wydobywa się z niej wydzielina.

 

6. Następnie zbadaj pierś lewą według powyższego schematu.

7. Połóż się na wznak, podpierając poduszką lewy bark. Lewą rękę podłóż pod głowę, a prawą dłonią badaj lewą pierś. Badając pierś staraj się palce trzymać płasko, lekko naciskaj, zataczaj koła posuwając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wykonując ruchem spiralnym coraz węższe kręgi i kierując się ku brodawce. W trakcie tego badania zwróć uwagę na ewentualne stwardnienia lub guzki, które spoistością różnią się od otoczenia.

Teraz w pozycji leżącej na wznak, ułóż lewą rękę wzdłuż ciała, a prawą dłonią zbadaj lewą pachę. Następnie wykonaj badanie pachy prawej w odwrotnym ułożeniu. Zwróć uwagę na występowanie podejrzanych grudek (powiększonych węzłów chłonnych) w dole pachowym.

 

 

Zgłoś się do lekarza jeśli:

– pierś ma zmieniony kształt

– na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru

– brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie

– z brodawki wydobywa się wydzielina

– wyczuwasz guzek lub stwardnienie w piersi

– czujesz grudki pod pachą.