Torbiel jajnika jest to często stwierdzana patologia ginekologiczna. Torbiele mogą się umiejscowić wewnątrz jajnika, w jego ścianie lub na zewnątrz (wtedy trzymają się jajnika cienką szypułą). Torbiele jajników zwykle nie powodują dolegliwości, dopiero gdy są bardzo duże występują np. bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, często oddawany jest mocz.

Torbiel jajnikaNajczęstsze to:

  • surowicze – tzw. torbiele proste,
  • torbiele endometrialne, tworzące się w przebiegu endometriozy
  • torbiele dermatoidalne (tzw. skórzaste),
  • torbiele wypełnione śluzem,
  • torbiele lite bądź zawierające elementy lite.

W zależności od pochodzenia torbiel może być, w rozumieniu potocznym, zmianą łagodną (np. nie pęknięty pęcherzyk Graafa, tzw. przetrwały pęcherzyk Graafa), ale może również stanowić zmianę złośliwą (rak jajnika).

Aby odpowiednio zakwalifikować zmianę , należy już przed operacją wykonać badanie markerów nowotworowych (m. in. Ca 125) ocenić torbiel w badaniu ultrasonograficznym poddając kwalifikacji z użyciem oceny przepływów naczyniowych.

Torbiel jajnika – leczenie

Leczenie torbieli jajników zależy od ich rodzaju. W przypadku małych, bezobjawowych torbieli istnieje duże prawdopodobieństwo ich samoistnego wchłonięcia się podczas kolejnego cyklu i nie wymagają one leczenia. Torbiel wielkości powyżej 5 cm średnicy, która uległa gwałtownemu powiększeniu wymaga natychmiastowego usunięcia ponieważ może spowodować skręcenie się jajnika.

Zakres leczenia operacyjnego zależy od zakwalifikowania zmiany. Małe, łagodne zmiany mogą być usuwane w laparoskopii z oszczędzeniem jajnika. Zmiany podejrzane nowotworowo (nawet niewielkie) kwalifikują się do otwarcia jamy brzusznej tzn laprotomii (usunięcie macicy z przydatkami; usunięcie macicy z przydatkami i węzłami chłonnymi).

NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.