Przygotowanie pacjenta:

Do większości badań RTG nie wymaga się specjalnego przygotowania. W przypadku badania RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i jamy brzusznej, w ciągu dwóch dni poprzedzających badanie zalecana jest dieta półpłynna, nie należy jeść owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa ani pić soków oraz napojów gazowanych. W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty). Około godz. 15 należy przyjąć środek przeczyszczający i pić dużo wody (do 3 l.). W przeddzień badania nie należy jeść kolacji. W dniu badania należy pozostawać na czczo, można natomiast pić napoje niegazowane.

Dokumenty:

• dokument tożsamości,

• skierowanie na badanie

• wyniki wcześniejszych badań

Czas trwania:

Badanie trwa kilka minut.

Przeciwwskazania:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest CIĄŻA!!!

Badanie:

Rejestracja – okazanie skierowania aby ustalić jaka okolica ciała ma być badana. Identyfikacja pacjenta

Pracownia RTG – Badanie RTG jest szybkie oraz nieinwazyjne. Po wejściu do pracowni, personel daje wskazówki dotyczące przyjęcia odpowiedniej pozycji i odsłonięcie badane okolicy anatomicznej. W zależności od rodzaju badania pacjent może być poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu.

Wyniki:

Wynik badania należy odebrać osobiście. Dopuszcza się wysłanie wyniku badania pocztą lub odbiór wyniku badania przez osobę trzecią w przypadku posiadania pisemnego upoważnienia. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu i płyty CD

Grupy badań RTG:

radiolog poznan

REJESTRACJA tel. 61 862 20 25