Inseminacja to jeden z prostszych zabiegów mających na celu wspomaganie rozrodu. Zabieg polega na podawaniu do jamy macicy pobranych wcześniej, starannie wyselekcjonowanych i właściwie przygotowanych plemników. Ich wprowadzenie do jamy macicy odbywa się za pośrednictwem cienkiego cewnika. W zabiegu tym pomijamy śluz szyjkowy, który chroni przed kwaśnym środowiskiem charakterystycznym dla pochwy, a jednocześnie okazuje się zabójcze dla plemników.

Najczęściej wykonywana jest inseminacja domaciczna z wykorzystaniem nasienia męża lub partnera kobiety, która chce zajść w ciążę ((IUI – intrauterine insemination). Zabieg inseminacji wykonywany jest jednak i wówczas, gdy plemniki partnera, z różnych względów, nie pozwalają na poczęcie dziecka. W takiej sytuacji pomocne okazuje się być nasienie dawcy (AID – artifical donor insemination).

Innym rozwiązaniem jest inseminacja naszyjkowa stosowana przede wszystkim wówczas, gdy okazuje się, że problemy natury anatomicznej uniemożliwiają lub utrudniają parze odbycie prawidłowego stosunku płciowego, a przez to zmniejszają szanse kobiety na zajście w ciążę.