Bada się układ moczowy, czyli nerki, pęcherz moczowy, wielkość gruczołu krokowego( u mężczyzn). USG nerek pozwala określić wielkość, kształt i położenie nerek oraz ich strukturę, a także ocenić prawidłowość układu kielichowo-miedniczkowego. Badanie jest pomocne w ustaleniu istnienia kamieni w drogach moczowo-płciowych. Za pomocą badania USG można też stwierdzić istnienie torbieli lub guzów nerek.

USG układu moczowego

Do badania USG nerek należy się odpowiednio przygotować:

  • ważne jest usunięcie gazów z jamy brzusznej, ponieważ stanowią barierę akustyczną. W tym celu powinno się, przez co najmniej 8 godzin powstrzymać od spożywania pokarmów lub poleca się przyjęcie 6-8 tabletek węgla leczniczego,
  • badanie powinno być wykonane na czczo,
  • zakazane jest spożywanie napojów gazowanych w dniu badania,
  • pacjent przed badaniem nie powinien palić papierosów, ponieważ połyka się wtedy powietrze.

REJESTRACJA tel. 61 862 20 25

-> Informator – ultrasonografia dla pacjenta

NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.