To badanie przy pomocy ultradźwięków – aparat wysyła impuls ultradźwiękowy i wychwytuje odbite echo. Dzięki temu badaniu możemy stwierdzić:

  • Jakiej wielkości jest tarczyca
  • Jaki jest miąższ tarczycy
  • Czy istnieją w tarczycy obszary, zmiany (ogniska) np. guzki, cysty, torbiele tarczycy, zwapnienia

Gdy lekarz wykryje niepokojące zmiany, wykonuje się biopsję tarczycy, która polega na pobraniu fragmentu guzka za pomocą igły. Następnie jest on przesyłany do patologa. Badania laboratoryjne pozwalają odróżnić zmiany łagodne od raka tarczycy.

Opis  badania

USG jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym, które trwa kilka minut.usg tarczycy

Wykonuje się je w pozycji leżącej. Lekarz
smaruje szyję specjalnym żelem, a następnie przesuwa po niej głowicę USG. Uzyskany dzięki niej obraz pokazywany jest na monitorze. Wynik przekazuje się w formie opisu, do którego dołącza się wydruk zdjęć ultrasonograficznych.

Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/usg-tarczycy-badanie-ultrasonograficzne-tarczycy_34300.html

REJESTRACJA tel. 61 862 20 25

NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.