medycyna estetyczna
medycyna estetyczna

Fibryna bogatopłytkowa to rodzaj zabiegu wykorzystujący potencjał regeneracji własnego organizmu. Kluczowym elementem tejże odbudowy są płytki krwi – inaczej trombocyty. To one, jako jeden z elementów krwi, uczestniczą w procesie szybkiej odnowy uszkodzonych tkanek. Stymulują również wzrost fibroblastów (włókien odpowiedzialnych m. in. za produkcję kolagenu), inicjują proces krzepnięcia krwi (aktywując fibrynogen – białko osocza krwi), czy pobudzają  wzrost komórek mięśni gładkich i naczyń. W czasie uszkodzenia tkanki, w osoczu krwi rozpoczyna się cały ciąg procesów, w wyniku których wspomniane białko osocza (fibrynogen) zostaje przebudowane w cząsteczki  białka fibrylarnego (fibrynę). Zlepiające się komponenty fibryny tworzą siatkę, która ostatecznie uszczelnia ranę w tkance i tworzy skrzep.  

Zatem nie należy się dziwić, że te niezwykłe właściwości trombocytów nie uszły uwadze medycyny estetycznej, a zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej jest tego najlepszym przykładem.  Wykorzystywana w zabiegu fibryna – a właściwie jej skoncentrowana struktura – daje jeszcze większe niż w naturze możliwości regeneracyjne. Wykorzystuje się je w odbudowie i naprawie struktur skóry, w procesie leczenia schorzeń skórnych i chorobach dermatologicznych jak choćby w przypadkach łuszczycy czy egzemy. Dzięki właściwościom regeneracyjnym otrzymujemy efekt odmłodzenia skóry, redukcji zmarszczek.

Fibryna pozyskiwana jest z własnej krwi, która następnie jest odwirowywana w celu wyizolowania jej składników. Odbywa się to podobnie jak w przypadku osocza bogatopłytkowego, z tą jednak różnicą, że przebieg wirowania jest wolniejszy co pozwala uzyskać inne właściwości preparatu. Skoncentrowana struktura preparatu sprawia, że po podaniu zapewnia on trwalsze i dłuższe efekty regeneracji i odmłodzenia zwłaszcza w miejscach aplikacji.

Uzyskana w ten sposób fibryna bogatopłytkowa po wstrzyknięciu w tkankę tworzy swego rodzaju – całkowicie naturalny i swoisty – żel (koagulat) dający efekt wypełnienia i wpływający regenerująco na otaczające tkanki. Składniki białka aktywują namnażanie się komórek śródbłonka naczyń krwionośnych, a te z kolei mają niebagatelny wpływ na odżywianie i ukrwienie tkanek. Dodatkowo, pobudzona synteza kolagenu poprawia jędrność i sprężystość skóry.

Jak wygląda zabieg odmładzania skóry?

Fibryna bogatopłytkowa jako zabieg przynosi bardzo szybkie efekty w postaci redukcji zmarszczek, a w działaniu długofalowym długookresową samoregenerację skóry. Warto jednakże zaplanować od 2 do 4 zabiegów. Dzięki temu komórki będą poddawane ciągłej stymulacji do odbudowy przez okres nawet do dwóch lat.

Zabieg z fibryny bogatopłytkowej przeprowadzany jest zwykle przy miejscowym znieczuleniu. Przed kuracją, na ustalone miejsce nakłada się krem znieczulający. Pacjentowi pobiera się niewielką ilość krwi, z której po odwirowaniu uzyskuje się preparat, wstrzykiwany następnie w korygowane, leczone miejsce. Ukłucie jest niemal bezbolesne. Sam zabieg, w zależności od  obszaru poddawanemu aplikacji, trwa do godziny. Czasem przy iniekcji, w wyniku uszkodzenia któregoś naczynia krwionośnego, może pojawić się siniak, który zwykle ulega absorpcji po 5-10 dniach.

Warto wiedzieć, że na 5-6 dni przed zabiegiem należy zrezygnować z leków zmniejszających krzepliwość krwi, w tym popularnej aspiryny. Co więcej, poleca się w tym czasie stosowanie preparatów zawierających escynę (działająca przeciwzapalnie, łagodząco, zmniejszająca obrzęki, poprawiająca przepływ krwi elastyczność naczyń).

Oprócz efektów wizualnych zabieg fibryną bogatopłytkową niesie z sobą szereg innych zalet. Stymuluje do produkcji własnego kolagenu, również kwasu hialuronowego, pobudza długookresowo procesy regeneracyjne, pobudza mikrokrążenie, tworzy i odbudowuje naczynia krwionośne, aktywując komórki macierzyste.

Wskazania do zabiegu

Fibryna bogatopłytkowa polecana jest szczególnie w przypadkach:
– głębokiej pourazowej regeneracji skóry (odmrożenia, oparzenia, urazy)
– wspomagania procesów gojenia skóry
– chorób skórnych (egzemy, łuszczyca)
– rozstępów i blizn
– wypadania włosów
– rewitalizacji skóry
– starzenia skóry i zmian w postaci bruzd, zmarszczek i wiotkości skóry
– jako zabieg wspomagający i uzupełniający do innych terapii (np. laseroterapia)
– odmładzania skóry z wykorzystaniem naturalnych metod
– odmładzania skóry dla osób ze skórą wrażliwą lub podatną na alergie

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg fibryną bogatopłytkową – mimo, że niskiego ryzyka – odbywa się w ramach pewnych uwarunkowań, którymi są przeciwwskazania. Nie poleca się go w przypadkach:
– ciąży i okresu karmienia piersią
– chorób nowotworowych
– chorób krwi
– chorób autoimmunologicznych
– antybiotykoterapii
– cukrzycy
– stanów zapalnych skóry
– opryszczki
– zażywania leków przeciwzakrzepowych
– ostrych zakażeń wirusowych
– przewlekłych chorobach wątroby
– chorób układowych
– nietolerancjach iniekcji
– przeziębienia

Efekty zabiegu

Wśród efektów uzyskanych zabiegiem należy wymienić:
– regenerację, rewitalizację i odmłodzenie skóry,
– poprawę elastyczności, napięcia i gęstości skóry
– uzyskanie jednolitego koloru skóry,
– poprawę ukrwienia
– wygładzenie zmarszczek/wypełnienie zmarszczek
– redukcję fałd i bruzd
– likwidację blizn potrądzikowych
– usuwanie rozstępów
– wspomaganie w terapii wypadania włosów
– przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach
– zmiany wolumetryczne twarzy

Po zabiegu fibryną bogatopłytkową pacjenci natychmiast wracają do codziennej aktywności. Jednakże poleca się wystawiania skóry na skrajne lub intensywne czynniki zewnętrzne jak silny mróz czy ostre słońce. Przy okazji słońca, skóry poddawanej zabiegowi starać się raczej nie eksponować na promienie nawet do dwóch tygodni, a zabezpieczać ją kremami z wysokim filtrem. Bezpośrednio po zabiegu warto sobie odpuścić wysiłek fizyczny, sesję w saunie, solarium czy  pobyt na basenie. Nie stosować preparatów złuszczających i wszelkich peelingów. W miejscu podania fibryny nie stosować uciskania, pocierania, ugniatania ani żadnych okładów – przynajmniej w dniu po zabiegu.