W ginekologii operacje wykonuje się z dostępu pochwowego (przez pochwę), lub przez otwarcie jamy brzusznej. W zależności od zakresu operacji otwarcie jamy brzusznej (cięcie skóry) wykonywane jest z cięcia podłużnego w lini środkowej ciała) oraz cięcie poprzeczne nadłonowe (tzw ,,w uśmiech”) Zastosowanie cięcia poprzecznego , zwykle mniej widocznego, nie zawsze jest możliwe. Zwykle cięcie proste konieczne jest w przypadku podejrzenia nowotworu narzadu rodnego, mięsniaków olbrzymich lub w znacznej otyłości. Do szycia skóry stosowany jest jednak zwykle wchłanialny szew śródskórny, dlatego efekty kosmetyczne w obu wypadkach są zadowalające.

Laparotomia – operacja drogą brzuszną – kiedy:

USUNIĘCIE MACICY DROGĄ BRZUSZNĄ (Z LUB BEZ PRZYDATKÓW)

Zabieg usunięcia macicy wykonuje się z powodu m.innymi:

  • przewlekłego bólu w miednicy spowodowanego endometriozą oraz przewlekłego stanu zapalnego w obrębie miednicy (PID, pelvic inflammatory disease).
  • zmian łagodnych jajników po okresie menopauzy

Całkowite usunięcie macicy obejmuje usunięcie jej trzonu i szyjki. Pochwę zamyka się w szczycie, a jej długość pozostaje niezmieniona. Częściowe usunięcie macicy obejmuje usunięcie tylko trzonu macicy. Szyjka macicy pozostaje, a pochwa zachowuje niezmienioną długość. Tego typu zabieg wykonuje się, gdy kobieta życzy sobie zachować szyjkę macicy lub gdy istnieją techniczne trudności dotyczące usunięcia szyjki. Zabieg usunięcia macicy wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa on około 1 godziny. Podczas zabiegu do pęcherza moczowego przez cewkę moczową wprowadza się cewnik w celu odprowadzania moczu. Drenaż można również założyć do rany pooperacyjnej, aby odprowadzić zgromadzoną tam krew. Obie rurki utrzymuje się przez 24-48 godzin po zabiegu. Dolegliwości bólowe występujące po zabiegu operacyjnym redukuje się stosując środki przeciwbólowe. Długość pobytu w szpitalu  po operacji wynosi 3-5 dni, a powrót do całkowitego zdrowia następuje po 4-8 tygodniach po zabiegu operacyjnym.

Usunięcie jajowodów i jajników zapobiega powstaniu raka jajnika oraz tkanek bliznowatych (zrostów), które są przyczyną przewlekłego bólu w miednicy.Jeżeli podczas zabiegu usunięto przydatki (jajniki z towarzyszącymi im strukturami), które produkują żeńskie hormony płciowe, estrogeny i progesteron, włącza się hormonalną terapię zastępczą

Współżycie płciowe jest zabronione przez 6 tygodni po zabiegu, tak aby uzyskać pełne wygojenie szczytu pochwy.

CAŁKOWITE , RADYKALNE USUNIĘCIE MACICY Z PRZYDATKAMI

Wykonuje się w przypadku raka szyjki macicy  (operacja Wertheima-Meiggsa). Polega na usunięciu trzonu macicy z jajowodami, jajnikami, fragmentami przymacicz, szyjką macicy, górnej częścią pochwy oraz węzłów chłonnych miednicy. Pochwa jest po zabiegu skrócona. Podczas zabiegu w celu odprowadzania moczu do pęcherza moczowego zakłada się cewnik. Do jamy brzusznej i/lub przez pochwy zakłada się dreny w celu odprowadzania nagromadzonej krwi. Cewnik utrzymuje się 2-3 dni, dreny usuwa się po 3-5 dniach. Powrót całkowitej sprawności pęcherza moczowego wymaga czasem kilku tygodni. Po zabiegu podaje się środki przeciwbólowe w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Po wykonaniu zabiegu operacyjnego konieczne może być dalsze leczenie w postaci radioterapii lub chemioterapii.

CAŁKOWITE  USUNIĘCIE MACICY Z PRZYDATKAMI SIECIĄ WIĘKSZĄ I WYROSTKIEM ROBACZKOWYM

W wypadku niezaawansowanego nowotworu złośliwego jajnika leczenie chirurgiczne polega na całkowitym, przezbrzusznym usunięciu macicy z przydatkami. Takie leczenie obejmuje usunięcie trzonu macicy z szyjką macicy, jajowodów i jajników. Czasami usuwa się również węzły chłonne miednicy. Rozszerza się również zabieg o usunięcie sieci większej („fartucha” tłuszczowego), a także wyrostek robaczkowy. W czasie badania pobiera się wymazy i/lub wycinki z otrzewnej jamy brzusznej celem określenia zaawansowania procesu. Zabieg operacyjny jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Cewnik zakłada się do pęcherza moczowego na 1-2 dni, a czas pobytu w szpitalu wynosi około 5-7 dni.

CAŁKOWITE  USUNIĘCIE MACICY Z PRZYDATKAMI

Leczenie operacyjne nowotworu złośliwego trzonu obejmuje wycięcie trzonu macicy z szyjką macicy, obydwu jajowodów i jajników.  Może również zaistnieć potrzeba wycięcia węzłów chłonnych miednicy i sklepień pochwy  i biopsją węzłów chłonnych. Do badania pobiera się popłuczyny z jamy otrzewnej. Do pęcherza moczowego zakłada się cewnik w celu odprowadzania moczu, a dren umieszcza się w jamie brzusznej lub pochwie, aby usunąć nagromadzoną krew. Wszystkie dreny usuwa się zazwyczaj 1–2 dni po zabiegu.

Laparotomia - operacja drogą brzuszną

W przypadku zaawansowanego procesu nowotworowego usuwa się również nacieczone przez nowotwór jelito. Wykonuje się wówczas tzw stomię (wyłonienie sztucznego odbytu). Polega na wyprowadzeniu końca jelita do powłok jamy brzusznej; w ten sposób kał wydostaje się do woreczka przyklejonego na brzuchu wokół wyłonionego jelita.

NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.