Zapobieganie dzięki stosowaniu odpowiednich ćwiczeń mięśni dna miednicy.

Kiedy należy stosować ćwiczenia mięśni dna miednicy?

Ćwiczyć można zawsze. Ćwiczenia są zarówno sposobem leczenia, jak i profilaktyki wysiłkowego nietrzymania moczu. Są one polecane głównie kobietom, ale również mężczyźni mogą spróbować.

Ćwiczyć można przed spodziewaną ciążą, w jej trakcie, a także po okresie połogu, poród bowiem osłabia mięśnie miednicy. Poza tym ćwiczenia wskazane są u kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym, a także wszystkim pacjentkom, u których pojawiły się problemy z nietrzymaniem moczu. Trening jest przydatny zarówno w przypadku dolegliwości niewielkiego stopnia, jak i tych zaawansowanych wymagających interwencji chirurgicznej. Operacja dużo lepiej rokuje, gdy mięśnie są wzmocnione.

Od czego rozpocząć trening mięśni dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy, to te mięśnie, których używa się instynktownie, aby powstrzymać oddawanie moczu. Przypomnij sobie moment, gdy miałaś parcie naglące. Co wtedy robiłaś? Które mięśnie napinałaś?

Teraz usiądź na krawędzi krzesła, nogi ustaw w lekkim rozkroku. Napnij mięśnie wokół pochwy i cewki moczowej, tak jakbyś chciała powstrzymać oddawanie moczu. Postaraj się je unieść. Nie powinnaś w trakcie tego ćwiczenia napinać pośladków ani mięśni brzucha. Mięśnie, które będą napięte to właśnie mięśnie dna miednicy, inaczej nazwane mięśniami Kegla.

Niebawem pojawią się do pobrania ćwiczenia, które znajdą Państwo tutaj.

Źródło: SMPC

 

Ćwiczenia wspomagające dla wszystkich rodzajów NMT

 

1.  Stań w lekkim rozkroku, delikatnie ugnij kolana, dłonie oprzyj na pośladkach, lekko ściągnij łopatki.
Z wydechem podciągnij do góry i do wewnątrz partie mięśni dolnej części brzucha. Wraz z wdechem rozluźnij mięśnie.

 

 

 

2.  Połóż się na plecach opierając nogi o ścianę ugięte w kolanach pod kątem prostym.
Z wydechem wciskaj w ścianę raz jedną, raz drugą nogę, a następnie obie naraz, delikatnie napinając mięśnie dna miednicy.

 

 

 

3.  Połóż się na plecach. Umieść poduszkę lub złożony ręcznik między kolanami. Stopy leżą na podłodze rozstawione na szerokość bioder. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Robiąc wydech unieś biodra w górę tak, aby tułów i uda tworzyły jedną linię. Unosząc biodra delikatnie ściśnij poduszkę kolanami, podciągając jednocześnie do góry w stronę pępka i do wewnątrz mięśnie dolnej partii brzucha. Robiąc wdech opuść biodra.

 

 

4.  Połóż się na jednym boku. Ugnij nogi w kolanach. Wsuń poduszkę lub złożony ręcznik między kolana. Robiąc wydech delikatnie ściśnij poduszkę kolanami jednocześnie wciągając pępek do środka, jakby przyklejając go do kręgosłupa. Wraz z wdechem rozluźnij mięśnie. Po ukończeniu serii wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.

 

 

5.  W leżeniu na boku, ugnij górną nogę kładąc kolano na poduszce lub złożonym ręczniku leżącym przed tobą na wysokości pasa. Dolną nogę wyprostuj w dal. Ułóż się wygodnie. Z wydechem napinaj mięśnie dna miednicy. Po ukończeniu serii wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.

 

 

6.  Usiądź wygodnie na krześle. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki. Ustaw stopy na podłodze w delikatnym rozkroku. Pochyl prosty tułów do przodu opierając dłonie lub łokcie na udach. Ćwicz mięśnie dolnej partii brzucha jakby wciągając je do środka (wydech) i wypychając na zewnątrz (wdech).

 

 

 

REJESTRACJA tel. 61 862 20 25