Kolposkopia pozwala ocenić stan powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału, pochwy oraz sromu. Do pochwy wprowadza się wziernik rozszerzający jej ściany, co powoduje ukazanie się szyjki macicy. Szyjkę bada się za pomocą kolposkopu umożliwiającego uzyskanie trójwymiarowego obrazu w powiększeniu do 50 razy. Dokonuje się trzykrotnej obserwacji. Pierwszej przed usunięciem wydzieliny pochwowej z szyjki macicy,  po przemyciu 0,9% chlorkiem sodu, po przemyciu 3% roztworem kwasu octowego bądź 5% roztworem kwasu mlekowego oraz w roztworze jodu w jodku potasu.

Zważywszy, że wszystkie obszary zaczerwienienia na szyjce macicy (erytroplakia), zarówno nadżerka prawdziwa jak i ektopia, mają makroskopowo podobny wygląd, ginekolog zazwyczaj informuje pacjentkę o konieczności uzyskania komórek do oceny cytoonkologicznej (rozmaz). Ponadto na powierzchni szyjki macicy mogą rozwijać się choroby niedostrzegalne podczas zwykłego badania we wziernikach, kolposkopia umożliwia wykrywanie nieprawidłowości i ich różnicowanie, pomaga wybrać odpowiednią opcję terapeutyczną.

Kolposkopia jest metodą badania szyjki macicy posiadającą wysoką czułość diagnostyczną. W Polsce zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego istnieje obowiązek weryfikacji za pomocą kolposkopii nieprawidłowych wyników badań cytologicznych( LSIL, HSIL, ASC, ASC-US).
Kolposkopia jest metodą stosowaną głównie do wczesnego wykrywania stanów przedrakowych szyjki macicy. Dzięki kolposkopii możliwe jest wykrycie i wyłączenie z dalszego postępowania ok. 60-80% zmian łagodnych, nie stwarzających zagrożenia dysplazją ani rakiem.
W badaniu ocenia się budowę, przejrzystość, barwę nabłonka, a także rysunek naczyń krwionośnych. Dzięki kolposkopii możemy pobierać celowane wycinki z podejrzanych zmian, które mogą być niewidoczne podczas rutynowego badania ginekologicznego.

Zaletą badania jest jego nieinwazyjność, bezbolesność i krótki czas trwania. Już po kilku minutach można dowiedzieć się o jego wyniku. Kolposkopia może być wykonywana wielokrotnie, jest bezpieczna również u ciężarnych.
Poddanie się badaniu nie wymaga specjalnych przygotowań. Nie ma bariery wiekowej. Na kilka dni przed badaniem nie powinno się współżyć seksualnie ani poddawać badaniu ginekologicznemu. Nie wykonuje się także badania w okresie krwawienia miesiączkowego.
Potrzebne będą informacje o przebytych chorobach narządu rodnego, porodach, ostatnich miesiączkach. Należy zgłosić uczulenie na jod i skłonności do krwawień (skazy krwotoczne).

Kolposkopowe obrazy zmian

 
 
 
 
NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.