USG ginekologiczne, narządu rodnego – jest metodą obrazowania narządów rodnych przy pomocy fali ultradźwiękowej. W zależności od wskazań stosuje się sondy przezbrzuszne i przezpochwowe (transvaginalne).

USG jest nieinwazyjną metodą wykrywania zmian patologicznych w narządach rodnych (wykrywanie nieprawidłowości w budowie narządu rodnego np. torbiele jajników, mięśniaki macicy; ocena cyklu jajnikowego /owulacja/)
Do badania sondą przezpochwową nie ma specjalnego przygotowania, natomiast w badaniu przez powłoki brzuszne wymagane jest uprzednie wypełnienie pęcherza moczowego.

USG owulacji jest metodą obrazowania rozwoju pęcherzyków jajnikowych przy pomocy fali ultradźwiękowej.W zależności od wskazań stosuje się sondy przezbrzuszne i przezpochwowe (transvaginalne). Wskazaniem do badania są zaburzenia cyklu miesiączkowego, niepłodność.Do badania sondą przezpochwową nie ma specjalnego przygotowania, natomiast w badaniu przez powłoki brzuszne wymagane jest uprzednie wypełnienie pęcherza moczowego.

NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.