Adres: 60-142 Poznań ul. Promienista 98

Rejestracja w Klinice Promienistej Poznań

Rozmiar tekstu:
Klinika Promienista Poznań - Prywatny Szpital > Ambulatorium > Endokrynologia > Biopsja tarczycy

Ambulatorium

Wyjątkowa oferta

demabrazja

Dermabrazja twarzy 1000zł + osocze wysokopłytkowe (wampirzy lifting) 800zł = 1000 zł Oferta ważna do 29 grudnia! Coraz bliżej Święta […]

Biopsja i USG piersi

Klinika specjalizuje się w nowoczesnej diagnostyce zmian zachodzących w piersi! Biopsja piersi pozwala na precyzyjną diagnostykę zmian zachodzących w piersi. […]

Leczenie na raty w Klinice Promienistej!

leczenie na raty

Nasi pacjenci mają możliwość zapłaty za leczenie w wygodnych ratach. Procedura jest bardzo prosta i zajmuje około 20 minut. Nasi pacjenci […]

Biopsja tarczycy

Biopsja tarczycy, czyli BACC (biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana) jest to badanie, które pomaga określić charakter zmian ogniskowych w tarczycy. Zmiany te potocznie określane są „guzkami”.

biopsja tarczycy

Zmiany ogniskowe są dość często stwierdzanymi zmianami w tarczycy podczas badania USG. Większe guzki mogą być wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Część z nich wymaga regularnej obserwacji, niektóre muszą być poddane bardziej wnikliwej diagnostyce.

Biopsja polega na nakłuciu zmiany cienką igłą, grubości od 0,4 do 0,6 mm pod kontrolą USG i pobraniu materiału, który następnie jest przekazywany do badania cytologicznego (czyli oglądany pod mikroskopem przez lekarza patomorfologa). Decyzje o wykonaniu biopsji podejmowane są na podstawie wielkości guzka, cech zmiany ogniskowej widocznych podczas badania USG czy określonych cech (objawów) klinicznych.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i znieczulenia. Jest to zabieg bezpieczny i zazwyczaj niebolesny. W czasie wykonywania biopsji Pacjent nie musi być na czczo. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Zabieg trwa kilka minut.

Uzyskany wynik pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie procesu nowotworowego, który bardzo często jest bezobjawowy, a także na podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu. Na podstawie biopsji tarczycy lekarz podejmuje decyzję o tym, czy jest konieczna operacja. W niektórych przypadkach biopsja jednak nie rozstrzyga czy zmiana w tarczycy ma charakter złośliwy.  Ostateczne potwierdzenie lub wykluczenie uzyskiwane jest podczas operacji (jeśli były wskazania do zabiegu) i po uzyskaniu wyniku histopatologicznego.

Biopsja tarczycy wykrywa również niektóre postaci zapaleń tarczycy. W niektórych przypadkach pozwala na opróżnienie zmiany z zawartego w niej płynu i zmniejszeniu jej wymiarów.

REJESTRACJA tel. 61 862 20 25