Operacja plastyczna pochwy i krocza
Operacje plastyczne pochwy wykonuje się w stanach obniżenia jednej lub obu ścian pochwy, po przebyciu ( najczęściej sródporodowego) pęknięcia lub nadmiernego rozciągnięcia krocza.

Do operacji plastycznych pochwy zalicza się:

  • Plastyka przedniej ściany pochwy
  • Plastyka tylnej ściany z ew. operacją przepukliny zagłębienia odbytniczo macicznego
  • Plastyka krocza z odtworzeniem środka ścięgnistego

Zależnie od rozległości zmian wykonuje się tylko poszczególne etapy tej operacji plastycznej bądź też wszystkie etapy łącznie.  Wiele kobiet po porodach odczuwa zmianę dotyczącą intymnej strony życia objawiającą się obniżeniem potrzeb seksualnych lub satysfakcji z pożycia seksualnego. Zmiany w zakresie narządu rodnego są spowodowane   nadmiernym rozciągnięciem mięśni okrężnych pochwy i uszkodzeniem mięśni dna miednicy co w efekcie przyczynia się do obniżenia się krocza,  powiększenia się przedsionka pochwy oraz wejścia do pochwy.

Zmiany te mogą być efektem  przedłużających się  porodów lub porodów noworodków o dużej masie urodzeniowej , często zabiegowych,a także ciężkiej pracy fizycznej. W początkowej terapii zaleca się obecnie kobietom po porodzie wykonywanie ćwiczeń polegających na napinaniu mięśni krocza.

W przypadku kiedy postępowanie zachowawcze nie przynosi efektu radykalnym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne w wyniku którego uzyskuje się zwężenie pochwy, poprawienie napięcia mięśni pochwy. Istotnym elementem operacji jest odpowiednie odtworzenie mięśni dna miednicy i usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy. Na zewnątrz pozostaje niewielki szew.

Rana zewnętrzna na skórze goi się około 7 dni. Operacja trwa od 30-45 minut. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub regionalnym.Czas pobytu w szpitalu po operacji wynosi od 1-2 dni. Współżycie zalecane jest nie wcześniej niż 4-6 tygodni po operacji.

NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.