Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, czy też żółtaczką typu B jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirusem WZW typu B zakażamy się o wiele łatwiej niż wirusem HIV. Ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony.

Jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia dochodzi w wyniku naruszenia ciągłości skóry oraz podczas kontaktu z zakażoną krwią i wydzielinami osoby chorej. Do zakażenia może dochodzić podczas zabiegów medycznych i nie medycznych Żeby się zakazić wystarczy zaledwie kropla krwi. Przyczyną zakażenia są kontakty seksualne, zabiegi w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu. Do zakażenia może dojść nawet w siłowni.

Czy WZW B jest poważną chorobą?

Wirus zapalenia wątroby typu B rozwijając się w organizmie zakażonego może prowadzić do wielu powikłań – marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji nawet do raka pierwotnego tego narządu i zgonu. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV Około 10% dorosłych osób, które zachorowały na wzw B staje się przewlekłymi nosicielami wirusa. W Polsce żyje około 500 000 nosicieli wirusa wzw B. Pacjenci Ci mogą być źródłem zakażenia innych osób.

Najpoważniejszymi powikłaniami są: marskość wątroby z jej groźnymi powikłaniami (np.: wodobrzusze, często śmiertelne krwotoki z żylaków przełyku i inne) oraz rozwój raka tego narządu. Wówczas jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie wątroby. Szacuje się, że w Polsce co roku umiera na raka wątroby około 2000 osób, a z powodu marskości około 6000 chorych.

Czy można zabezpieczyć się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B?

Przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B dostępna jest szczepionka, Engerix. Aby ochrona przed infekcją była długotrwała – wymagane są trzy dawki szczepionki: druga po 1 miesiącu od pierwszej, trzecia po 6 miesiącach od pierwszej Szczepienie:

  • Jest skuteczne niezależnie od wieku osoby szczepionej
  • Wywołuje długotrwałą odporność
  • Jest dobrze tolerowane
  • Kosztuje dużo mniej niż leczenie

REJESTRACJA tel. 61 862 20 25

Kwestionariusz przesiewowego wywiadu przed szczepieniem

NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.