Lek Mirena, Levosert to domaciczny system uwalniający hormon (lewonorgestrel).
Spirala Mirena, Levosert jest skuteczną i odwracalną metodą antykoncepcji, ale stosowana jest także w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń np. przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym. Założenie spirali dokonuje się przez wprowadzenie poprzez pochwę do wnętrza macicy, dzięki czemu hormon działa prawie wyłącznie miejscowo na błonę śluzową macicy, a nie na cały organizm jak przypadku doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Lewonogrestrel to hormon podobny do hormonu, który naturalnie występuje w organizmie kobiety. Lewonogrestre to popularny i znakomicie przebadany progestagen (pochodna progesteronu), szeroko stosowany w ginekologii jako składnik w wielu doustnych pigułkach antykoncepcyjnych.

Jak działa wkładka domaciczna Mirena, Levosert?
Wkładka Mirena, Levosert składa się z małej, plastykowej ramki w kształcie litery T. Do jej dolnego końca przymocowane są nitki, a na pionowym ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem pokryty specjalną błoną, która reguluje stopniowe uwalnianie się lewonorgestrelu prawie wyłącznie na błonę śluzową macicy.
Do zapłodnienia nie dochodzi, ponieważ:
•    gęstnieje śluz w szyjce macicy, co blokuje przenikanie plemników do macicy,
•    zmniejsz się ruchliwość i żywotność plemników wewnątrz macicy i w jajowodach,
•    wzrasta produkcja substancji hamującej wiązanie plemników z komórką jajową.

Dodatkowo, wkładka Mirena, Levosert blokuje comiesięczny wzrost błony śluzowej wyściełającej macicę, co znacznie zmniejsza intensywność i czas trwania krwawienia miesiączkowego. Wkładka antykoncepcyjna Mirena, Levosert nie wpływa na płodność w przyszłości. Zajście w ciąże jest możliwe już w ciągu miesiąca po usunięciu wkładki Mirena, Levosert.

Jaka jest skuteczność (niezawodność) spirali Mirena, Levosert?
Skuteczność Mireny, Levosert jest bardzo wysoka. Zajście w ciąże w trakcie stosowania systemu jest prawie niemożliwe. Na 1000 kobiet stosujących spiralę Mirena, Levosert średnio zaledwie jedna lub dwie zachodzi w ciąże. Podobny wynik gwarantuje sterylizacja. Porównując rzeczywistą skuteczność różnych metod antykoncepcji, nie ma obecnie pewniejszego, odwracalnego sposobu zapobiegania ciąży. Wkładka Mirena, Levosert zabezpiecza przed ciążą przez okres przynajmniej 5 lat od chwili założenia. W chwili obecnej metodę antykoncepcji w postaci wkładki domacicznej Mirena, Levosert stosuje ponad milion kobiet, głównie w krajach Unii Europejskiej.

Przeciwwskazania:
Wkładki Mirena, Levosert nie należy zakładać, jeżeli podejrzewa się lub stwierdza którykolwiek z niżej wymienionych przypadków:
•    ciążę lub podejrzenie ciąży,
•    istniejące lub nawracające stany zapalne narządów miednicy mniejszej,
•    infekcje dolnego odcinka dróg rodnych,
•    poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy,
•    infekcje macicy po poronieniu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
•    zapalenie szyjki macicy,
•    dysplazja (nieprawidłowości w budowie) nabłonka szyjki macicy,
•    nowotwór lub podejrzenie nowotworu szyjki lub trzonu macicy,
•    niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych,
•    wrodzone lub nabyte nieprawidłowości w szyjce lub jamie macicy, jak np. włókniakomięśniaki zniekształcające jamę macicy,
•    stany, które sprzyjają rozwojowi infekcji,
•    ostre schorzenia wątroby lub nowotwór wątroby,
•    nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników systemu Mirena, Levosert

Jak się zakłada wkładkę domaciczną Mirena, Levosert?
Jedynie lekarz może założyć Mirenę, Levosert Wprowadza się ja do macicy przez pochwę i szyjkę macicy przy pomocy cienkiej rurki – podobnie jak zwykłe wkładki (spirale). Sam system jest bardzo mały, około 3 cm długości. Sam proces założenia wkładki jest błyskawiczny. Większość kobiet twierdzi, że zakładanie systemu wiąże się jedynie z niewielkim dyskomfortem. Jednakże zdarzają się Pacjentki dla których może to być nieprzyjemne, istniej wtedy możliwość zastosowania środków przeciwbólowych lub znieczulenia miejscowego. Po założeniu Mireny pacjentka może odczuwać skurcze macicy podobne do towarzyszących miesiączce, które powinny ustąpić po kliku godzinach.
Mirenę, Levosert zakłada się w trakcie miesiączki. Po urodzeniu dziecka Mirena, Levosert może być założona począwszy od szóstego tygodnia po porodzie.

Spirala Mirena a Twoje miesiączki?
Wkładka hormonalna Mirena, Levosert będzie miała wpływ na Twoje miesiączki przez okres pierwszych miesięcy od założenia wkładki antykoncepcyjnej mogą wystąpić plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe, ale po tym czasie zazwyczaj ustają co jest spowodowane działaniem hormonu na śluzówkę macicy. U niektórych kobiet występuje całkowity zanik krwawienia miesiączkowych. Zmniejszona utrata krwi lub ustanie krwawień miesiączkowych może za to bardzo korzystnie wpłynąć na stan Twojego zdrowia.
Po usunięciu spirali z macicy, krwawienia miesiączkowe powracają do stanu sprzed założenia.

Czy  w czasie stosowania wkładki antykoncepcyjnej Mirena, Levosert mogą nastąpić wachania wagi?
Badania wykazały brak różnicy w wahaniach ciała u kobiet stosujących system wkładkę hormonalną Mirena, Levosert w porównaniu z kobietami, które stosują metody niehormonalne (wkładki antykoncepcyjne CopperT)

Jak często należy zgłaszać się do ginekologa?
Zwykle po 4-12 tygodniach od założenia wkładki antykoncepcyjnej, a następnie przynajmniej raz w roku. Po 5 latach wkładkę należy wymienić na nową.