Pielęgnacja blizny

„Nie rozciągać”

Wycięcie tkanki powoduje naciąganie. To napięcie rozciąga świeżą bliznę wszerz. Dlatego aby blizna uformowała się w idealną linię wymaga często zbliżenia, zmniejszenia siły ciągu za pomocą plastrów. Blizny tak zaopatrzone powinny być przez okres 10 tygodni.


Masaż uciskowy

Każda blizna przechodzi fazę zapalna z obrzękiem i zaczerwienieniem osiągającą swoje apogeum po ok. 6. tygodniach i spontanicznie  zanikającą. Jednocześnie blizna może być guzowata, twarda i wyniosła. Do tego okresu blizna musi być kilkakrotnie w ciągu dnia  masowana ze znacznym naciskiem na całej powierzchni. Specjalne kremy i maści  ułatwiają masaż uciskowy. W niepodatnych bliznach (szczególnie po oparzeniach) należy stosować opatrunki uciskowe lub garderobę uciskową

Pielęgnacja blizny – co jeszcze

.

Pielęgnacja blizny„Ochrona przeciwsłoneczna”

Promienie UV, lampy kwarcowe, światło słoneczne mogą spowodować ,że świeża blizna pod wpływem pigmentacji stanie się ciemna. Dopóki blizny są jeszcze różowe muszą  być przykrywane.

„Cierpliwość Panią Rzeczy”Pielęgnacja blizny

Leczenie blizny trwa wiele miesięcy. Blizna pod wpływem naciągania, po zakażeniu lub po poparzeniu potrzebuje  co najmniej roku  aby stała się miękka i elastyczna. W tym czasie zanika też swędzenie i zaburzenia czucia w okolicy blizny. Rany zamykane są za pomocą delikatnych i cieniutkich nici, techniką oszczędzającą tkanki.