W OBECNEJ CHWILI ZAWIESZONE

W przypadku konieczności przeprowadzania  operacji oszczędzających usuwa się jedynie guz wraz z otaczającym go marginesem zdrowej tkanki, natomiast nie amputuje się całej piersi.

Operacje oszczędzające – Operacja właściwa:

Wybór opisanych poniżej metod operacji i koniecznych zabiegów uzupełniających zależy od wyniku badania wycinka podczas operacji.

  • Operacja oszczędzająca pierś (resekcja kwadrantu/segmentu piersi) – w wielu przypadkach guzów złośliwych możliwa jest operacja oszczędzająca pierś. Guz usuwa się z pewnym marginesem zdrowej tkanki. Dlatego usuwany fragment jest zdecydowanie większy niż sama zmiana (np. ćwiartka piersi). Większa część piersi zostaje jednak zachowana. W miarę możliwości pierwotny kształt piersi przywraca się poprzez szwy w tkance gruczołowej.Możemy wyodrębnić 2 metody operacji oszczędzających:
www.jestemchory.pl

Operacje oszczędzająceSzerokie wycięcie guza  – to usunięcie go wraz z otaczającym go 1-centymentrowym fragmentem tkanki piersi. Po zabiegu pierś zazwyczaj wygląda dobrze, ponieważ wycina się stosunkowo niewielką ilość tkanki.

Kwadrantektomia – podczas tego zabiegu usuwa się więcej tkanki niż podczas zabiegu szerokiego wycięcia guza. Po zabiegu zoperowana pierś jest mniejsza; może również pozostać zagłębienie. Aby temu zapobiec, można wypełnić ubytek skórą i mięśniami z innej części ciała. W ten sposób odtwarza się pierś, wykonując zabieg rekonstrukcji małym płatem wyspowym. Można go wykonać jednocześnie z kwadrantektomią lub też w późniejszym terminie.

Możliwość przeprowadzenia tego zabiegu zależy jednak od rozprzestrzenienia, położenia i rodzaju guza, a także od wielkości piersi i innych uwarunkowań.Operacje oszczędzające

  • Usunięcie chorej piersi (wyłuszczenie)

Decyzja o usunięciu piersi zależy m.in. od wielkości i położenia guza, ilości węzłów, zajęcia skóry procesem nowotworowym, a także od innych komponentów  np. zapalenia. Na ogół usuwa się pierś wraz z błoną mięśnia piersiowego większego. Jeżeli – w rzadkich wyjątkowych przypadkach – zmiany nowotworowe zaatakowały mięsień piersiowy większy i mniejszy, muszą one zostać usunięte częściowo lub całkowicie (czytaj dalej ->)

 

  • Operacje oszczędzające – Mastektomia podskórna

W pojedynczych przypadkach, zwłaszcza przy pierwszym stopniu nowotworu złośliwego, wystarczające okazuje się usunięcie całego gruczołu piersiowego spod skóry. Zachowane zostają przy tym brodawka sutkowa i skóra (czytaj dalej ->)

www.jestemchory.pl

Czy konieczne jest leczenie uzupełniające?

W zależności od wyniku operacji i ostatecznego wyniku badania histopatologicznego konieczne okazać może się leczenie uzupełniające, jak np. chemioterapia, terapia hormonalna, radioterapia. Lekarz wyczerpująco poinformuje Panią o takiej konieczności. Zazwyczaj po operacji oszczędzającej pierś stosuje się radioterapię  (lampy). Jej celem jest zniszczenie pozostałych komórek rakowych w piersi i obniżenie ryzyka odrostu raka w tej samej piersi. Czasami konieczna okazuje się następna operacja.

Regularna gimnastyka lecznicza (np. ćwiczenia ruchowe, masaże, drenaż limfatyczny) jest po usunięciu węzłów chłonnych nie do uniknięcia.

 

REJESTRACJA  61 862 20 25

Druki do pobrania