Wyróżnia się dwa zasadnicze wskazania do przeprowadzenia zabiegów na szyjce macicy. Pierwszym z nich jest leczenie nadżerek i zmian przednowotworowych w części pochwowej, drugim z kolei działanie w rozpoznaniu raka i stanów przedrakowych szyjki.

Operacje szyjki macicy – rodzaje

  • ELEKTROKOAGULACJA – zabieg polega na wypaleniu zdiagnozowanej nadżerki za pomocą elektrokoagulatora – narzędzia zakończonego kulką, którą przykłada się do powierzchni podlegające wypaleniu.
  • KRIOTERAPIA – stosuje się w leczeniu zmian powierzchownych. Istotą zabiegu jest wymrożenie usuwanej zmiany chorobowej przy pomocy aparatu wyposażonego w specjalną sondę i generującego temperaturę-60 st. C. Zaleca się powtórzenie trwającego ok. 2-3 minut wymrażania. W związku z faktem,że zabieg nie pozostawia na szyjce blizn dedykowany jest głównie kobietom planującym ciążę.

Niestety obie te metody nie pozwalają na ocenę mikroskopową , ponieważ nie dostarczają tkanki do badania histopatologicznego.Dlatego niezbędne  w przypadku tych zabiegów jest aktualne, prawidłowe badanie cytologiczne.

  • POBRANIE WYCINKÓW Z TARCZY CZĘŚCI POCHWOWEJw przypadku nieprawidłowych wyników cytologicznych i/lub kolposkopowych wskazana jest weryfikacja badaniem histopatologicznym.W znieczuleniu pobierane zostają wycinki z  szyjki oraz próbki z kanału szyjki macicy.
  • KONIZACJA –  czyli usunięcie części kanału szyjki macicy. Umożliwia ona pobranie dostatecznie obszernego wycinka tkanki do badań histopatologicznych. Wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim Operacje szyjki macicypodejrzenie wczesnego raka szyjki.
  • AMPUTACJA SZYJKI MACICY – stanowi jedynie alternatywę wobec kategorycznej negacji przez pacjentkę usunięcia macicy. Wskazaniem są również przypadki wypadania pochwy czy wydłużenie szyjki.
  • USUNIĘCIE POLIPA – Polipy widoczne w kanale szyjki o  cienkiej szypule i długiej budowy usuwa się metodą ukręcania. W przypadku takiej zmiany zabieg nie skutkuje z reguły krwawieniem.
  • NIEWYDOLNOŚĆ SZYJKI MACICY –  jest wskazaniem do interwencji u kobiet w okresie ciąży. Zjawisko to jest niebezpieczne dla płodu ze względu na poważne ryzyko przedwczesnego porodu. W tym celu stosuje się krążek zwany pessarium, który zamyka ujście szyjki. Drugim najpowszechniej stosowanym sposobem jest wykonanie szwu metodą McDonalda (tzw. szew okrężny).
 
NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.