Zarośnięcia błony dziewiczej (całkowite lub częściowe) jest jednym z częstych zaburzeń rozwojowych zewnętrznych odcinków narządu rodnego . Powstają w życiu płodowym jako wynik niedokształcenia okrężnego pierścienia błony dziewiczej z pełnego fałdu zamykającego wejście do pochwy. Mogą powstawać także jako zmiany nabyte zazwyczaj w dzieciństwie, przeważnie w następstwie odczynów zapalnych. Zabiegi chirurgiczne stosowane są celem uzyskania prawidłowej drożności pochwy,w przypadku niemożności rozpoczęcia współżycia. Zabieg trwa ok 20-30 minut. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, regionalnym  lub miejscowym.

Hymenoplastyka (rekonstrukcja błony dziewiczej) Zabieg nie opiera się na całkowitym odtworzeniu błony dziewiczej, a na zszyciu fałdów jej pozostałości – dokładnie na sfałdowaniu śluzówki, naciągnięciu jej i połączeniu. Obecnie nie tylko muzułmanki korzystają z tego rodzaju operacji plastycznych. Są one coraz bardziej powszechne i mogą być wykonywane przez każdą kobietę.

Rekonstrukcja błony dziewiczej ma na celu stworzenie wrażenia jej obecności u partnera – chodzi tu o opór przy immisji, czyli penetracji pochwy i o wystąpienie krwawienia przy stosunku. Odtworzona błona dziewicza może zostać pomylona z autentyczną podczas pobieżnego badania ginekologicznego. Zawsze jednak zostanie zidentyfikowana w czasie badania wykonywanego przez doświadczonego specjalistę medycyny sądowej.

Operacja rekonstrukcji błony dziewiczej wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, okres rekonwalescencji wynosi od kilku dni do tygodnia.

Przyczyny poddawania się hymenoplastyce:

  • uwarunkowania kulturowe – np. w krajach islamskich
  • uwarunkowań indywidualnych – kobieta lub jej rodzina mogą uważać dziewictwo za sposób na doprowadzenie do małżeństwa z tzw. dobrą partią.
  •  zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej może być wykonany u wcześniej niewspółżyjących seksualnie ofiar gwałtów, ponieważ może im to pomóc odzyskać równowagę psychiczną
  • hymenoplastyka może stanowić końcowy etap operacyjnego wytwarzania narządów płciowych u kobiet, które urodziły się z ich brakiem lub niedorozwojem.
  • chęć podkreślenia przez kobietę faktu zerwania z dotychczasowym „złym życiem”;
  • chęć lepszego „powtórzenia ślubu” – rekonstrukcja błony dziewiczej ma ułatwić powtórne przeżycie nocy poślubnej sprzed lat
NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.