Pierwotne żylaki kończyn dolnych są schorzeniem powszechnie występującym w naszej cywilizacji. Około 40% społeczeństwa odczuwa dolegliwości związane z chorobą żył kończy dolnych.

Leczenie operacyjne stanowi jeden z etapów leczenia tej choroby. Nie rozwiązuje w sposób definitywny problemów leczniczych, chociaż w obecnej dobie, podwiązanie niewydolnych ujść żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, ich usunięcie oraz wycięcie poszerzonych żył pozwala na uzyskanie wyników satysfakcjonujących chorego.

Leczenie chirurgiczne nie może w sposób definitywny usunąć żylaków pierwotnych kończyn dolnych. Jest to jednak metoda skuteczna w 95%, o ile jest odpowiednio dobrana, doskonale przeprowadzona, a chory jest pod opieką kompetentnego lekarza.

Celem leczenia chirurgicznego pierwotnych żylaków kończyn dolnych jest przede wszystkim zlikwidowanie wstecznego przepływu krwi w dużych żyłach powierzchownych. tzn. w żyle odpiszczelowej i odstrzałkowej, w celu zmniejszenia nadciśnienia żylnego. Uzyskuje się to przez ich wycięcie.

Podstawowe punkty przecieku krwi żylnej między układem powierzchownym, zmienionym żylakowato, a układem głebokim znajdują się w okolicy ujścia żyły odpiszczelowej do żyły udowej w pachwinie lub w okolicy ujścia żyły odstrzałkowej do podkolanowej w dole podkolanowym. Poza tym istnieje pewna liczba żył przeszywających, połączeń układu żył powierzchownych i głębokich, które mogą być niewydolne i powodować nadciśnienie w naczyniach skórnych.

Następnym celem leczenia jest zlikwidowanie samych żylaków.

Stosowane obecnie nowe techniki chirurgiczne pozwalają na uzyskanie bardzo efektywnego leczenia z małą ilością powikłań i bardo dobry rezultat kosmetyczny.
Wycięcie żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej ( „stripping” ) wykonuje się sposobem inwaginacji. Metoda ta polega na zastosowaniu nici wprowadzonej do jej światła. Zalety tej techniki są ewidentne, a mianowicie: brak urazu włókien nerwów powierzchownych i znacznie mniejsze krwiaki na kończynie.

Następnie, usunięcie samych żylaków tzw. flebektomię wykonuje się metodą Mullera. Technika tego zabiegu polega na wykonywaniu mikroskopijnych nacięć skóry i usuwaniu przez nie poszerzonych naczyń żylnych. Małe nacięcia zamykane są przy pomocy plastrów ( Steri – Strip). Ten sposób postępowania pozwala na uniknięcię stosowania szwów skórnych, które mogą powodować powstanie blizn pooperacyjnych. Po operacji wskazane jest noszenie opaski elastycznej lub pończochy elastycznej przez okres 1 miesiąca.

Stosowanie opisanych metod operacyjnego leczenia żylaków pierwotnych kończyn dolnych powoduje, że krwiaki i podbiegnięcia krwawe wchłaniają się po okresie około 15 dni, a powrót do pracy jest stosunkowo szybki.

NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.
 
REJESTRACJA tel. 61 862 20 25