Hemoroidy (żylaki odbytu) to przerost i wypadanie splotów żylnych w okolicy odbytu oraz dolnej części odbytnicy. Objawami najczęściej są dolegliwe bóle, kłucia oraz krwawienia podczas oddawania stolca.

Powodem powstawania żylaków odbytu mogą być zaparcia, długotrwałe siedzenie i przesiadywanie w toalecie oraz nadwaga. Zwykle podczas leczenia wystarczy stosowanie maści i czopków, jednakże leczą one jedynie objawy choroby i w ich przypadku bardziej niż pewne są jej nawroty.

Jeśli dolegliwości są szczególnie uciążliwe i długotrwałe trzeba wykonać zabieg operacyjny – metodą klasyczną lub Operacje hemoroidówmetodami o mniejszej inwazyjności, np. Metodą LONGO.

W przypadku metody klasycznej, zabieg polega na chirurgicznym usunięciu chorobowych zmian, a następnie zszyciu operowanej okolicy i śluzówki. Metoda Longo polega na wprowadzeniu do odbytnicy specjalnego staplera hemoroidalnego, przy zastosowaniu którego odbywa się jednoczesne wycięcie i mechaniczne zszycie śluzówki odbytnicy.

Operacje hemoroidów – po

Pobyt w szpitalu wynosi maksymalnie 2 doby. Czas rekonwalescencji i powrót do aktywności to około 7 dni. Najważniejszą zaletą zabiegu operacyjnego jest niewielki prawdopodobieństwo nawrotów choroby.

 

NOTA PRAWNA
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.