Adres: 60-142 Poznań ul. Promienista 98

Rejestracja w Klinice Promienistej Poznań

Rozmiar tekstu:
Klinika Promienista Poznań - Prywatny Szpital > Szpital > Chirurgia ogólna > Operacje tarczycy

Żółtaczka pokarmowa powraca..

W 2017 r. w Europie zanotowano ponad 15 tys. przypadków zachorowania na WZW typu A. Zgodnie z danymi NIZP-PZH w […]

Punkt pobrań

Uprzejmie informujemy, że w dniach 30.04-04.05 punkt pobrań badań laboratoryjnych będzie nieczynny

10 luty dzień laserowy w Klinice Promienistej!

laserowe usuwanie blizn

Zapraszamy na dzień laserowy, w którym dowiedzą się Państwo m.in. o zastosowaniach laserów w różnych obszarach medycyny! Podczas zabiegów laserowych […]

Operacje tarczycy

Jakie są wskazania do wycięcia tarczycy?

Choroby tarczycy najczęściej przebiegają z jej powiększeniem, mówimy wtedy o wolu.

Niekiedy jednak, szczególnie w przypadku małych guzków tarczycy, powiększenie tarczycy jest niewielkie lub niewidoczne, mimo to powstają wskazania do leczenia operacyjnego.

Czasami leczenie farmakologiczne nadczynności tarczycy przestaje być skuteczne i wtedy występuje konieczność leczenia operacyjnego.

Tarczycę w całości lub w części wycina się z następujących przyczyn:

♦  Wole guzowate nadczynne (choroba Plummer-Vinsona)

♦  Wole miąższowe nadczynne (choroba Graves-Basedowa)

♦  Zapalenia tarczycy

♦  Guzki łagodne tarczycy

♦  Nowotwory złośliwe tarczycy lub podejrzenie nowotworu złośliwego

Zaniechanie leczenia operacyjnego, jeśli są do niego wskazania, grozi poważnymi następstwami znacznego pogorszenia stanu zdrowia, powikłaniami ze strony układu krążenia (zaburzenia rytmu serca, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze), układu oddechowego (niewydolność oddechowa wskutek ucisku tchawicy) albo uogólnieniem się choroby w przypadku nowotworu złośliwego. Odwlekanie operacji w czasie czyni ją częstokroć trudniejszą do wykonania i stwarza możliwość wystąpienia większej ilości powikłań związanych z operacją

 

Operacje tarczycy

Jaki jest zakres wycięcia tarczycy?

 Rodzaj Operacji zależy od istniejącej choroby. W chorobie Graves-Basedowa i wolu guzkowym nadczynnym najczęściej usuwa się tarczycę w całości. Niekiedy, aby nie doprowadzić do niedoboru hormonów tarczycy, zostawia się fragment gruczołu. Nie jest to jednak powszechnie praktykowane ze względu na możliwość nawrotu choroby. W przypadku podejrzenia nowotworu zazwyczaj konieczne jest całkowite usunięcie tarczycy.

Wyjątkowo, jeśli podejrzany guzek jest mały, a w biopsji nie stwierdza się raka, można usunąć tylko jeden płat tarczycy wraz z cieśnią. Jeśli jednak w pooperacyjnym badaniu usuniętych tkanek zostanie wykryty nowotwór złośliwy konieczne będzie usunięcie pozostawionego płata. Tak doszczętna operacja jest niezbędna, aby nie dopuścić do rozwoju raka.

Operacje tarczycy – tyreoidectomie to często wykonywane zabiegi. Pacjenci bardzo często po tych zabiegach muszą przez dłuższy czas przyjmować hormony tarczycy.